Szkło firmy Swarovski

Szkło firmy Swarovski

Poznając historię witraży, poznajemy równocześnie historię szkła, nie możemy więc pominąć tak ważnej kwestii, jaką jest szkło firmy Swarovski.

Swarovski to stare austriackie, rodzinne przedsiębiorstwo, które zajmuje się produkcją wyrobów ze szkła ołowiowego, czyli takiego, jakie również używane jest przy produkcji witraży. Jest to szkło potocznie nazywane kryształowym. Dodanie tlenku ołowiu do szkła powoduje zmianę jego właściwości. Wzrasta w nim znacznie współczynnik załamania światła, zwiększa się jego gęstość i przepuszczalność światła ultrafioletowego. Szkło kryształowe jest bardziej miękkie i mniej odporne na działanie kwasów, dzięki czemu łatwiej daje się rzeźbić i trawić. Obecność ołowiu sprawia również, że masa szklana ma mniejszą lepkość i łatwiej daje się topić, klarować i formować.

Firma Swarovski przez lata wsławiła się produkcją wyjątkowo pięknej biżuterii, optyki myśliwskiej, figurek zwierząt oraz różnego rodzaju akcesoriów dekoracyjnych. Została założona w 1895 roku przez Daniela Swarovskiego, który urodził się w Czechach w 1862 roku. W tych czasach rejon ten był centrum produkcji szkła w Europie. Ojciec Daniela był właścicielem małej fabryki produkującej szkło i tam właśnie Daniel nauczył się sztuki cięcia i szlifowania szkła. Historia firmy Swarovski to niezwykle pouczająca i inspirująca opowieść o życiu chłopca – Daniela Swarovskiego – od jego skromnych początków po miliardową fortunę.

Szkło firmy Swarovski ma wiele wspólnego ze szkłem witrażowym

Już ponad 120 lat firma Swarovski produkuje najlepsze na świecie kryształy. Firma uległa ewolucji, tak samo jak produkowana przez nią biżuteria, a wszystko za sprawą postępu technologicznego oraz wyobraźni nowych projektantów.

Jednym z nich jest Jason Wu. Jego najnowsza kolekcja Atelier Swarovski zachwyca swoją oryginalnością. Idea tej kolekcji była inspirowana witrażowymi mozaikami. Artysta użył kryształów w ogromnej ilości kolorów i kształtów, by osiągnąć efekt podobny do tego, jaki możemy podziwiać w  średniowiecznych katedrach. Prace z ostatniej kolekcji Wu charakteryzuje wyjątkowy kunszt wykonania i wspaniała paleta barw.

Kryształy marki Swarovski przez wieki wykorzystywane były do produkcji kopii drogocennej biżuterii czy klejnotów koronnych. Barwy kryształów i ich szlif sprawiały, że do złudzenia przypominały bezcenne szafiry, brylanty czy rubiny. Nowa kolekcja Swarovski wykorzystuje również nieporównywalną jakość produkowanych przez tę firmę kryształów.

Efekt witrażowy, w powstałej w ramach projektu biżuterii, został osiągnięty w 100 procentach. Pomocne okazało się oczywiście użycie szkła ołowianego, z którego korzystali przy tworzeniu swoich wspaniałych dzieł mistrzowie sztuki witrażowej.

Kolekcja Atelier jest niezwykle wyrafinowana, dzięki temu, że jej twórca łączy swoje projekty jubilerskie z zamiłowaniem do architektury. Właśnie to wpłynęło na powstanie dzieła nawiązującego do średniowiecznych, katedralnych witraży.

Specjalnie do wykonania tej kolekcji biżuterii wyprodukowano kryształy o niestandardowych barwach.  Koloryt szkła wykorzystany w projekcie Jasona Wu jest wyjątkowy i łudząco podobny do kolorystyki używanej przy produkcji starych witraży.

W kolekcji tej znajduje się również niebywale oryginalna Kryształowa Perła Swarovskiego. To perła, która w środku jest kryształowa. Wu wykorzystał te perły w swoim dziele i dało to oszałamiający efekt.

Bogata, dekadencka, ale równocześnie delikatna kolekcja witrażowej mozaiki Jasona Wu jest synonimem wyszukanego luksusu. Wyrafinowane odcienie kolorów kryształów, oprawionych w złoto z najnowszej kolekcji Swarovskiego to ukłon w stronę historii i witrażowej sztuki.

Wielokrotnie w historii sztuki witrażowej, efekty świetlne, osiągane dzięki grze promieni słonecznych w barwach szkła witrażowego, były porównywane do cudownie mieniących się klejnotów. Nic w tym zatem dziwnego, że artysta jubiler, koneser architektury pokusił się o stworzenie kolekcji nawiązującej do piękna witraży.

Firma Swarovski jest wyjątkową platformą do tworzenia oryginalnych dzieł , które łączą w sobie mistrzostwo, kunszt i kryształ z jego unikalnym pięknem.

 

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Sprawdź również

Niezwykłe muzeum sztuki szklanej w Japonii

Niezwykłe muzeum sztuki szklanej w Japonii

Sztuka szklarska kraju kwitnącej wiśni zyskała już światową sławę, dlatego warto odwiedzić niezwykłe muzeum sztuki ...