Niezwykłe muzeum sztuki szklanej w Japonii

Niezwykłe muzeum sztuki szklanej w Japonii

Sztuka szklarska kraju kwitnącej wiśni zyskała już światową sławę, dlatego warto odwiedzić niezwykłe muzeum sztuki szklanej w Japonii. Wspaniałe i ponadczasowe dzieła wielkich twórców tego fachu znalazły miejsce w 6 piętrowym Muzeum sztuki szkła Toyama.

 

Szkło i cedr w nowoczesnej architekturze użytkowej

„Toyama Kirari” to budynek, który powstał w roku 2015 w mieście Toyama w Japonii. W mieście tym od ponad 30 lat tradycyjnie tworzone są wyroby ze szkła. Na kondygnacjach wielopiętrowego muzeum prowadzi swą działalność m.in. muzeum szkła. Budynek posiada unikatową fasadę, na której dokonano zespolenia trzech, typowo lokalnych materiałów – wydobywanych lub wytwarzanych na terytorium Japonii. Należy do nich szkło, aluminium oraz kamień. Architektura budynku nawiązuje do typowo industrialnej przeszłości tegoż miasta. Wszelkie zastosowane w pracy materiały idealnie kontrastują z zastosowanymi tutaj panelami z drewna. Budulcem, który został wykorzystany do tego celu są rosnące lokalnie, drzewa cedrowe. Symbioza drewna i szkła daje wrażenie, iż fasada ulega cyklicznym zmianom wizualnym.

Niezwykłe muzeum sztuki szklanej w Japonii to 6 pięter szklanych cudów

To nietypowe muzeum koncentruje się na współczesnej sztuce szklanej.
Na każdym z jego pięter, począwszy od 2 do 6, znajdują się ogromne sale wystawowe, w których można podziwiać dziesiątki szklanych wyrobów o wyjątkowej barwie i fakturze. Stała ekspozycja odbywa się na 4 piętrze. Konstrukcja tegoż muzeum, w przeciwieństwie do klatki schodowej, posiada specyficzny styl zagospodarowania wnętrza, które wypełnia delikatne oświetlenie  spływające na szklane eksponaty po czarnych ścianach, podkreślających piękno tych niezwykłych  dzieł sztuki. Muzeum jest nie tylko wielką atrakcja turystyczną, ale również odgrywa ważną rolę edukacyjną w tym regionie Japonii.

Sukeru Shūzōko

Szklane dzieła można podziwiać w muzeum  również na wystawie w tak zwanym Sukeru Shūzōko („Magazyn dzieł przezroczystych”). Organizowane są także różne wystawy specjalne, okresowe na przykład Szklana sztuka Fujity pod nazwą  „Współczesna tradycja”. Ze swoimi pracami przyjeżdżają twórcy z całego świata.

Dekoracja ścian

W pomieszczeniach, usytuowanych na 2, 3 i 4 piętrze, można podziwiać dzieła twórców związanych z Muzeum Toyama, a specjalizujących się w szklanym dekorowaniu ścian. To niejednokrotnie bardzo duże formy które świetnie istnieją w przestrzeni publicznej.

Odwiedź ogród sztuki szkła na najwyższym piętrze

Na 6 piętrze tego muzeum znajduje się ogród sztuki szkła, który nawiązuje do botaniki i umiłowania piękna przyrody, w postaci szklanych instalacji, które zostały stworzone przez słynnego, Australijczyka – Dale’a Chihuly’ego, wielkiego mistrza współczesnej sztuki szkła. Można tutaj zanurzyć się w świat pięknych, szklanych  kwiatów i bajkowej kolorystyki. Ogród szklany robi ogromne wrażenie na odwiedzających. Świetlne kaskady oraz motywy kwiatowe są wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. W swym rzeczywistym wymiarze i wrażeniu wizualnym, ogród ten jest niemożliwy do opisania żadnymi słowami. To widok zapierający dech w piersiach. Aby się o tym przekonać, należy jednak odwiedzić muzeum i zobaczyć ogród na własne oczy.

Muzeum Toyama jest wyjątkową rzadkością na świecie i w samej Japonii. Dedykowane jest współczesnej sztuce szklanej. Szkło używane jest jako materiał do tworzenia wielu przedmiotów codziennej użyteczności, ale jest to również niezwykle plastyczny materiał do tworzenia nadzwyczajnie pięknych dzieł sztuki i temu tematowi właśnie poświęca swoje ekspozycje to niezwykłe muzeum w Japonii.

 

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Sprawdź również

7 najbardziej utalentowanych artystów sztuki szklarskiej na świecie

7 najbardziej utalentowanych artystów sztuki szklarskiej na świecie

Sztuka witrażowa i sztuka szklarska mają wiele ze sobą wspólnego, poznajmy zatem 7 najbardziej utalentowanych ...