Percy Bacon Brothers

Wśród licznych firm zajmujących się produkcją witraży na przełomie XIX i XX wieku spore znaczenie odegrała spółka braci Bacon, których okna wyróżniały się bogatym stylem i wysoką jakością. Historia tego londyńskiego przedsiębiorstwa zaczęła się w latach 80. XIX wieku i trwała do czasów II wojny światowej.

Bliźniacy Percy Charles oraz Charles Percy Bacon urodzili się w 1860 roku w Ipswich. Percy Charles, malarz i rzeźbiarz już w wieku dwudziestu lat przedstawiał siebie jako projektanta witraży. Na początku lat 80. XIX wieku założył firmę na Charlotte Street. W 1892 roku dołączył do niej jego bliźniak Charles Percy oraz jeszcze jeden brat. Przedsiębiorstwo przeniosło się na Newman Street. Spółka przyjęła nazwę Percy Bacon Brothers, a jako sygnatury używali trzech pszczół, które można dostrzec na niektórych pracach pochodzących z ich warsztatu. Wśród projektantów Percy Bacon Brothers znaleźli się tacy artyści jak George Fellowes Prynne oraz jego brat Edward Alfred Fellowes Prynne.

Po I wojnie światowej firma otrzymywała wiele zamówień na okna pamięci. Witraże w tego okresu często przedstawiają heroicznych bohaterów, Michała Archanioła czy św. Jerzego.

Witraże Baconów zdobią budynki sakralne w całej Wielkiej Brytanii, a także poza jej granicami, np. w Kanadzie (rozeta w kościele Chrystusa w Victoria), Stanach Zjednoczonych (okna w Kaplicy Krzyża w Północnej Karolinie) czy w Australii (witraże w kościele św. Jakuba w Sydney).

Do najbardziej znanych realizacji tej firmy można zaliczyć witraże wykonane dla kościoła św. Jana Chrzciciela na Holland Road w Londynie, wśród których wyróżnia się Wielkie Zachodnie Okno oraz wizerunki proroków, anioły i Madonna z Dzieciątkiem. Ciekawym przykładem jest też przedstawienie Jezusa uciszającego fale oraz Wesele w Kanie ukazane na witrażu w kościele św. Piotra w Staines.

Witraże wyprodukowane przez Percy Bacon Brothers wyróżniają się ozdobnym stylem, nawiązującym do XV-wiecznych okien. Najczęściej przedstawiają postaci historyczne związane z kościołem oraz sceny biblijne. Częstym elementem są architektoniczne obramienia naśladujące formy późnego gotyku lub wczesnego renesansu północnego. Przedstawiane na witrażach postacie zazwyczaj ubrane są w ciężkie, bogato zdobione szaty, często obszyte perłami. Wielokrotnie powtarzanym elementem jest także umieszczany w dolnej części kompozycji zwój z napisami, podtrzymywany przez anioły.

Firma braci Baconów działa do późnych lat 30. XX wieku, jednak po wybuchu II wojny światowej fabryka została oddana do celów wojennych.

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Sprawdź również

Okna cesarskie w katedrze w Strasburgu

Katedra w Strasburgu nosząca wezwanie Najświętszej Marii Panny, to najważniejsza świątynia miasta, a także ważny ...