KOZIOŁ & KOZIOŁ – wystawa w Przasnyszu 2019

W dniach od 26 kwietnia do 30 czerwca 2019 w Muzeum Historycznym w Przasnyszu można oglądać wystawę witraży i malarstwa Władysława i Wojciecha Koziołów.

Organizatorami wystawy są:

  • Muzeum zamkowe w Malborku
  • Muzeum Historyczne w Przasnyszu
  • Artystyczna Galeria Autorska Władysław Kozioł Wojciech Kozioł

Władysław Kozioł (1929) i jego syn Wojciech (1958) są twórcami witraży, konserwatorami i malarzami. Obaj związani z Toruniem, są absolwentami Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika. Władysław Kozioł jest autorem artystycznych oszkleń kilkudziesięciu katolickich świątyń w kraju i poza jego granicami. Zrealizował także szereg witraży dla wielu budynków użyteczności publicznej. W latach 60. i 70. ubiegłego stulecia pracował na rzecz odbudowywanego z powojennych zniszczeń malborskiego zamku, wykonując dziesiątki kwater dla rekonstruowanych pomieszczeń we wszystkich trzech częściach zespołu architektonicznego dawnej krzyżackiej stolicy.

Muzeum Zamkowe w Malborku posiada w swoich zbiorach znaczną kolekcję witraży i projektów Władysława Kozioła. W roku 2014 zaprezentowano ją w obszernym wyborze na zamku w Kwidzynie (filia Muzeum Zamkowego w Malborku) wzbogacając o prace malarskie artysty. Ekspozycja objęła także witraże i obrazy Wojciecha Kozioła, tworzone z równą pasją, choć różniące się zarówno sposobem percepcji świata, jak i doborem środków artystycznego wyrazu. Obaj artyści eksperymentują z materią szkła: Władysław – w poszukiwaniu niedościgłych walorów „szkła średniowiecznego”, Wojciech – w dziedzinie szeroko rozumianego witrażowego fusingu.

Prezentację artystycznych dokonań przedstawicieli dwóch pokoleń rodziny Koziołów usytuowano w obszernej sali ekspozycyjnej mieszczącej się na piętrze XVIII- wiecznego ratusza odnowionego staraniem władz miejskich w 2012 roku. Projekt: „Rewitalizacja rynku w Przasnyszu – rewaloryzacja Ratusza (etap I) oraz porządkowanie przestrzeni publicznej rynku” był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Sprawdź również

Cmentarz Les Champeaux w Montmorency

Montmorency jest niewielką miejscowością położoną kilkanaście kilometrów od Paryża. Walory klimatyczno-krajobrazowe odkryli dla Polaków Wielkiej ...