Dale Chihuly – mistrz rzeźby w szkle

Wśród współczesnych artystów pracujących w szkle, Dale Chihuly jest jednym z najbardziej oryginalnych i rozpoznawalnych twórców. Jego prace można znaleźć w ponad dwustu muzeach i galeriach na całym świecie. Cieszą się one również popularnością wśród kolekcjonerów i osiągają zawrotne ceny idące w tysiące dolarów. Chihuly jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, a jego twórczości poświecono liczne książki i programy telewizyjne.

Dale Patrick Chihuly urodził się 20 września 1941 roku w Tacoma. Technik szklarskich uczył się na Uniwersytecie Wisconsin pod kierunkiem Harvey’a Littletona. Studiował też w Rhode Island School of Design, gdzie pomógł założyć nowy kierunek nazwany „Sztuka w szkle” i przez 11 lat był tam wykładowcą.

Jako pierwszy w historii amerykański szklarz, Chihuly został zatrudniony przez fabrykę szkła Venini – prestiżową włoską firmę specjalizującą się w wyrobie weneckiego szkła z Murano. Jest też założycielem Pilchuck Glass School w Stanwood –  wszechstronnego centrum edukacyjnego dla artystów pracujących w szkle, które powstało w 1971 roku dzięki wsparciu zamożnych darczyńców.

Dale Chihuly tworzy swoje niesamowite rzeźby w szkle już od lat 60. XX wieku. Aktualnie mieszka i pracuje w swoim studio nazywanym The Boathouse, które położone jest na brzegu Jeziora Waszyngtońskiego i pierwotnie było hangarem na łodzie.

Twórczość Chihuly’ego opiera się w dużej mierze na rysunkach oraz projektach malowanych przez niego farbami na płótnie. W latach 70. XX wieku artysta uległ wypadkowi samochodowemu, po który stracił wzrok w jednym oku. Mimo to pozostał wciąż aktywnym twórcą i nauczycielem. Ponieważ ma problem z widzeniem przestrzennym, wymyślone przez niego szklane rzeźby wykonywane są przez zespół zaufanych pracowników na podstawie licznych rysunków, które są szczegółowym zapisem koncepcji artystycznych Chihuly’ego.

Szklane rzeźby Chihuly’ego zdobią wnętrza hoteli, galerii, filharmonii oraz przestrzeni publicznych. Przykładem może być błękitny kandelabr znajdujący się w siedzibie Microsoftu w Redmond lub 10 metrowy żyrandol w holu muzeum Victorii i Alberta w Londynie.

Chihuly jest twórcą największych rzeźb w szkle, jakie kiedykolwiek powstały. Seria zatytułowana Niijima Floats została zainspirowana wizytą na wyspie Niijima w Japonii. Inna ciekawą serią jest Irish Cylinders – niewielkie w porównaniu z innymi dziełami tego artysty, kameralne rzeźby pokazujące zainteresowanie Chihuly’ego kultura irlandzką.

Dale Chihuly to prawdziwy mistrz w świecie szkła. Choć jego dorobek charakteryzuje się ogromnym bogactwem form, kolorów i kształtów, najbardziej znane są jego monumentalne, abstrakcyjne rzeźby ze szkła dmuchanego. W sztuce Chihuly’ego widoczne jest zainteresowanie naturą. W formach jego szklanych rzeźb szczególnie widać zamiłowanie do morza i morskiej fauny.

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Sprawdź również

Okna cesarskie w katedrze w Strasburgu

Katedra w Strasburgu nosząca wezwanie Najświętszej Marii Panny, to najważniejsza świątynia miasta, a także ważny ...