Evie Hone – sztuka, religia i nowoczesność

Irlandzka artystka Evie Hone uznawana jest za jedną z pionierek kubizmu w malarstwie. Nie jest to jednak fakt powszechnie znany, a sama Hone zasłynęła w świecie sztuki wcale nie jako malarka, ale przede wszystkim jako wybitna witrażystka.

Eva Sydney Hone, nazywana przez wszystkich Evie, przyszła na świat w 1894 roku, w Roebuck w hrabstwie Dublin. W dzieciństwie zachorowała na polio, którego skutki odczuwała do końca życia. Początkowo uczyły ją guwernantki, później kontynuowała edukację w Szwajcarii. Następnie odbyła podróż do Hiszpanii i Włoch, a w 1913 roku zamieszkała w Londynie. Podjęła tam studia w Byam Shaw School of Art, a następnie w Central School of Arts and Crafts, gdzie uczyła się pod kierunkiem Bernarda Meninsky’ego. Studiowała także u Waltera Sickerta w Westminster Technical Institute. Swoje pierwsze doświadczenia zawodowe zbierała w Paryżu pod okiem takich artystów jak André Lhote i Albert Gleizes.

Po starannej edukacji i licznych doświadczeniach jakie zebrała podczas podróży po Europie, Evie Hone wróciła do Irlandii. Zasłużyła się tam jako jedna pionierek kubizmu, wywarła również ogromny wpływ na młodych, irlandzkich artystów. W latach 30. XX wieku skupiła się głównie na witrażach. Początkowo pracowała w spółdzielni witraży, później założyła własne studio w Rathfarnham.

Evie Hone uczyła się sztuki witrażowej od Wilhelminy Geddes. W 1939 roku otrzymała swoją pierwszą nagrodę za witraże na Światowych Targach w Nowym Jorku. Nagrodzona praca zatytułowana Moje Cztery Zielone Pola powstała na zlecenie rządu irlandzkiego. Witraż ten należy do najsłynniejszych prac w dorobku artystki. Obecnie znajduje się w budynkach rządowych w Dublinie.

Innym znanym przykładem twórczości Evie Hone jest wschodnie okno w kaplicy w Eton College w Windsorze, które przedstawia Ukrzyżowanie. Warto wymienić także witraż z Ostatnią wieczerzą w kościele St. Michael w Highgate w północnym Londynie czy rozetę w kościele Holy Family w Ardara. Ciekawym przykładem jest także seria pięciu okien w katolickim kościele w Tullabeg.

Artystka była niezwykle pobożna, co znalazło wyraz w jej twórczości. Projektowała zazwyczaj figuratywne okna przedstawiające sceny biblijne i wizerunki świętych, które emanują spokojem i aurą pełna szacunku. Evie Hone to niewątpliwie jedna z najważniejszych irlandzkich artystek witrażowych. Projektowane przez nią okna wyróżniały się nowoczesnością i ciekawą kolorystyką. Głębokie barwy z dodatkiem jasnych kolorów i niezwykła, pełna wrażliwości ekspresja czynią jej styl niepowtarzalnym. Evie Hone zmarła 13 marca 1955 roku.

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Sprawdź również

Okna cesarskie w katedrze w Strasburgu

Katedra w Strasburgu nosząca wezwanie Najświętszej Marii Panny, to najważniejsza świątynia miasta, a także ważny ...