Budowa pieca do wypału malatury odc. 1

Tworzenie witraży klasycznych to zajęcie, które łączy pasje artystyczne z umiejętnościami technicznymi. W celu uzyskania efektu końcowego, po nałożeniu malatury konieczne jest jej wypalenie. W ten sposób farby łączą się ze szklanym podłożem i są bardzo trwałe oraz niezwykle trudne do usunięcia.

Poważnym ograniczeniem wypału malatury jest konieczność stosowania bardzo drogich pieców.

W najbliższych trzech odcinkach poradnika zaprezentuję jak wykonano, przy okazji zjazdu easyArt w sierpniu br. piec o pojemności 50 l. Nie bez znaczenia było założenie wstępne – łączny koszt materiałów nie mógł przekroczyć 3000 zł.

Do wypały malatury niezbędne jest osiągnięcie i utrzymanie maksymalnej temperatury w przedziale 600 do 650oC. Wykonując piec przyjęliśmy górne ograniczenie jako 900oC. Dzięki temu zabiegowi możliwe jest wykorzystanie pieca także do wypału fusingu.

50 l objętości wewnętrznej komory, to jest w naszym przypadku 50x50x20cm. Jest to rozsądna wielkość, ponieważ przy użyciu 4 półek o powierzchni roboczej 40x40cm dostępna powierzchnia dla wypalanych elementów, to co najmniej 0,65m2.

Do budowy komory użyliśmy płyt krzemianowo-wapiennych. Płyty dwóch wewnętrznych warstw dostosowane są do maksymalnej temperatury 1200oC. Z uwagi na wysoką cenę tego materiału trzecią warstwę izolacyjną wykonaliśmy z płyt kominkowych, które można stosować do maksymalnych temperatur 1000oC.

Wykorzystując powyższe materiały wycięte zostały kolejne elementy komory oraz pokrywy dla trzech warstw izolacyjnych. W ściankach bocznych komory wewnętrznej wycięto po cztery kanały, w których zostaną umieszone spirale grzejne.

Każda z obu części została sklejona przy użyciu specjalistycznego, wysokotemperaturowego kleju do płyt krzemianowo-wapiennych.

Jeżeli zamierzasz samodzielnie zbudować piec opierając się na niniejszym dokumencie, to pamiętaj o konieczności udziału elektryka z uprawnieniami SEP oraz specjalisty, który sprawdzi parametry wytrzymałościowe oraz cieplne.