Wyzwolenie Afryki pokazane w witrażu

Wyzwolenie Afryki pokazane w witrażu

W Addis Abebie można podziwiać wyjątkowe dzieło, jakim jest Wyzwolenie Afryki pokazane w witrażu. Afryka to kraj wielu kultur i kontrastów. Jej bogata historia znajduje swoje odzwierciedlenie w sztuce.

Niebanalny twórca

Afewerk Tekle to jeden z najwybitniejszych twórców Etiopii. Urodzony 22 października 1932 roku, zmarł -10 kwietnia 2012. Znany był szczególnie z obrazów o tematyce afrykańskiej i chrześcijańskiej, a także ze swoich unikatowych witraży. Afewerk dorastał pod włoską okupacją, podczas II wojny światowej. Po wojnie, w 1947 roku, zdecydował się na pomoc w odbudowie Etiopii. Będąc absolwentem inżynierii górnictwa Afewerk otworzył w Bibliotece Narodowej swoje pierwsze studio malarskie. Jego renoma, jako artysty malarza, przyczyniła się do uzyskania zlecenia od rządu Etiopii na wykonanie malowideł oraz mozaiki w katedrze św. Jerzego w Addis Abebie. Kilka projektów tego twórcy zostało także uwiecznionych na etiopskich znaczkach pocztowych. Ten wszechstronnie utalentowany artysta jest również autorem rzeźb sławnych obywateli Etiopii.

Tekle zaprojektował także trzy wielkie okna witrażowe w siedzibie Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Afryki, w Addis Abebie. Zajmują powierzchnię 150 metrów kwadratowych. Ich symbolika nawiązuje do dramatycznej przeszłości Afryki – walki o lepszą przyszłość dla rdzennych obywateli tego kontynentu. Przez kilka dziesięcioleci Afewerk był jednym z najwybitniejszych ambasadorów kultury Afryki. Prezentował swoje prace na najważniejszych festiwalach i wystawach na całym świecie. Kunszt jego dzieł został szeroko doceniony i przyniósł mu wiele nagród oraz prestiżowych wyróżnień, w tym pierwszą nagrodę Haile Selassie I w dziedzinie sztuk pięknych w 1964 roku.

Africa Hall to miejsce, w którym znajduje się dzieło zatytułowane Wyzwolenie Afryki pokazane w witrażu

Africa Hall to 6 – piętrowa, stała siedziba Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Afryki, z siedzibą w Addis Abebie. Budynek zajmuje 75 000 m kw., o powierzchni użytkowej 13 800 m kw. Wraz z ratuszem w Addis Abebie, Sala Afryki była jednym z dwóch projektów w tym mieście, mających na celu zademonstrowanie wspaniałości i piękna wysokich budowli.

Tryptyk witrażowy w Africa Hall

To właśnie w Africa Hall, w centrum konferencyjnym znajduje się najbardziej znane dzieło Afewerk Tekle – zatytułowane Total Liberation of Africa, co w wolnym tłumaczeniu można zinterpretować, jako Wolność Absolutna dla Afryki. Jest to witrażowy tryptyk o powierzchni 150 m kwadratowych, stworzony z barwionego szkła. Dzieło zachwyca wielu zwiedzających. Podziw budzi przede wszystkim ujęcie symboliki, która jest głęboko zakorzeniona w problematyce, dotyczącej kontynentu afrykańskiego. Dzieło przedstawia obrazy symbolizujące zjednoczenie się wszystkich afrykańskich narodów, które wspólnie walczą z nękającymi ten kontynent chorobami oraz wszechobecnym ubóstwem. Barwy szkła są niezwykle intensywne i niejako nasycone afrykańskim słońcem. Bogactwo kolorystyki oddaje otaczające piękno krajobrazu tego wyjątkowego kontynentu. Artysta połączył głębokie przesłanie moralne ze specyfiką sztuki witrażowej. Wzrok przykuwa niezwykle piękny wzór geometryczny, dominujący w witrażu. Przypomina zdecydowanie te, widniejące na regionalnej odzieży ludów afrykańskich. Przepych i piękno tych ogromnych okien witrażowych kontrastują z powszechną nędzą, jaka dotyka ludzi w Afryce.

Afewerk Tekle to twórca, który był w swej pracy skupiony na podkreśleniu rangi walki o wolność Afryki. Jego witrażowe arcydzieła stanowią epicką opowieść o kraju wielu sprzeczności, w którym egzystują wspólnie bieda i wielkie bogactwo oraz wolność i uciemiężenie.