W kościołach, witraże często opowiadają historie – Pisma Świętego czy samych świętych, również witraże z Mont Saint Michel w Normandii robią to, ale w wyjątkowo piękny sposób.
Mont Saint Michel to specyficzne miejsce, jedyne w swoim rodzaju. Jest to wyspa pływowa, które znajduje się w Zatoce Wzgórza Świętego Michała, w południowo-zachodniej Normandii. Wyspę tę łączy ze stałym lądem tylko grobla o długości 1800 metrów. Wyspa Mont Saint Michel w czasie przypływów odcięta jest całkowicie od lądu.
Na wyspie tej znajduje się sanktuarium Michała Archanioła. Wzgórze Świętego Michała w niebezpiecznym morzu, jak przez Francuzów nazywane jest to miejsce, wyróżnia wspaniała architektura sanktuarium. Corocznie miejsce to odwiedza z tego powodu co najmniej 3,2 mln osób.
Obiekty wybudowane na wyspie w większości są pomnikami historii a cała wyspa od 1979 roku należy do Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.
Będąc w Normandii nie można ominąć takiej atrakcji, jaką są witraże z Mont Saint Michel
Opactwo Saint Michel nazywane jest klasztorem na wodzie. To jeden z cudów świata. Ta perła architektoniczna harmonizuje w wyjątkowy sposób swoją sztuką budowlaną z otaczającą ją przyrodą.
Klasztor Saint Michel dominuje nad resztą zabudowy istniejącą na wyspie. To wyjątkowy przykład średniowiecznej architektury. Monumentalna budowla, wykonana z kamienia, posiada w swoim wnętrzu wspaniałe witraże.
Arcydzieło architektury gotyckiej, jakim jest klasztor, znajdujący się na wyspie, został zaprojektowany przez mnichów w XIII wieku. W małej kaplicy Św. Piotra na Mont Saint Michel znajdują się wyjątkowo barwne dwa witraże okienne. Zarówno okna w kaplicy jak i na terenie opactwa przedstawiają obrazy przedstawiające św. Michała jako pogromcę smoka, jak to zostało opisane w Księdze Objawienia.
Odwiedzając opactwo Mont Saint Michel w Normandii, na jego najwyższym piętrze natkniemy się na największą salę jadalną na świecie. W refektarzu, bo taką nazwę nosi tego typu miejsce, spotykali się wieki temu, na posiłek, wszyscy mnisi z opactwa Mont Saint Michel.
Wyjątkowe pomieszczenie zdobią strzeliste okna z witrażami w geometrycznych wzorach. Sala została zbudowana około 1215 roku.
Po wejściu na salę piękno znajdujących się tam okien olśni każdego turystę. Światło wewnątrz pomieszczenia jest niezwykle obfite i przenika powoli przez wysokie, wysmukłe okna. Każde z szeregu dwunastowiecznych okien ma szerokość około półtora metra i wysokość około 6 metrów.
Główna sala klasztorna dzięki swym strzelistym oknom wygląda imponująco. Dwa ograniczające ją zewnętrzne mury twierdzy, jaką było Mont Saint Michel, dawały mało miejsca na okna. Architekt wymyślił więc genialne rozwiązanie, ponieważ nisze okienne mają kształt trójkątny. Ściany wokół wąskich, lancetowatych okien są rozwarte do wnętrza pomieszczenia, dzięki czemu dostaje się do niego więcej światła i tworzy się iluzja dużych okien, przedzielonych kolumnami dekoracyjnymi. Pokoje przy jadalni i prywatna kaplica mają zaprojektowane okna w podobny sposób, dzięki czemu wypełnia je wspaniałe poranne światło.
W opactwie na wyspie Mont Saint Michel okna zdobią witraże w klasycznych dla okresu średniowiecza geometrycznych wzorach oraz te przedstawiające historie Archanioła Michała. Wszystkie są niezwykle piękne, intensywnie barwne i zachowane w doskonałym stanie, mimo upływu setek lat.
W sztuce witrażowej chodzi dosłownie i symbolicznie o światło. Światło, które lśniąc przez kolorowe szkło sprawia, że witraże w opactwie na wyspie Mont Saint Michel i wszędzie na świecie, we wszystkich instytucjach kościelnych – są tak piękne i tak ważne dla tych, którzy cenią sobie artyzm i wyrażanie wiary, którą reprezentują.