Witraże prawosławnych kościołów wyróżniają się na tle innych wyjątkową intensywnością barw, ale również tematyką.
Prawosławne kościoły na całym świecie reprezentują najwcześniejsze chrześcijańskie wyznanie, jedną z dwóch, obok rzymskokatolickiej, gałęzi pierwszego Kościoła chrześcijańskiego. Począwszy od czasów starożytnych kościoły te zakorzenione są w kulturach narodów z obszarów ich powstawania. Swój fundament mają w naukach Chrystusa i Jego Apostołów, którzy po raz pierwszy wprowadzali Ewangelię na tych terenach. Witraże to wspaniała część dekoracji Kościoła Prawosławnego istniejąca tam w różnych epokach, klasycznie zaprojektowana w stylu ozdobnym, gotyckim, o żywych kolorach i dramatycznych obrazach. Niektóre z najpiękniejszych dzieł sztuki witrażowej to właśnie te znajdujące się w prawosławnych cerkwiach na całym świecie.
Ten krótki poradnik ma służyć jako źródło informacji dla tych, którzy chcą poznawać sztukę witraży w prawosławnych kościołach.
Witraże prawosławnych kościołów niosą ze sobą niezwykle ważny przekaz.
Słowo ortodoksyjne oznacza” prawdziwą chwałę „, a także” proste nauczanie „. Każdy z prawosławnych kościołów, w tym prawosławny kościół grecki, prawosławny rosyjski, prawosławny koptyjski i inne związane z etnicznymi okręgami, które tworzą Wschodnie Ortodoksyjne Kongregacje odzwierciedlają trochę antyczną specyfikę kultury ich wyznawców.
Uważany za kościół założony przez samego Św. Pawła, Kościół Prawosławny wyróżniał się przez całe ubiegłe stulecia długą historią chrześcijańskiego oddania i męczeństwa swoich świętych. Setki lat temu witraże stały się centralnym elementem niezwykłych katedr i kościołów na całym świecie również tych prawosławnych. Apostołowie i święci, Najświętsza Maryja Panna i inne ikony są często czczone w Kościele Prawosławnym, jako część wspaniałych dzieł sztuki, jakimi są okna witrażowe. W barwnych obrazach znajdujących się na szkle prawosławnych witraży spotkamy wiele wspaniałych postaci.
Szczególnie adorowany przez wiernych prawosławnych, głównie tych greckich, jest Święty Jerzy. Święty Gregorios jest wielbiony przez Kościół Syryjski, zaś Święty Mikołaj z Myry przez rosyjskich prawosławnych.
Paweł Apostoł – założyciel Wschodniego Kościoła Prawosławnego, uhonorowany został w witrażach prawosławnych żywymi kolorami, takimi jak niebieski, szmaragdowy i czerwony.
Święta Katarzyna Aleksandryjska, jest przedstawiana zazwyczaj w intensywnym kolorze i świetle, trzymająca koło, które było narzędziem jej męczeństwa. To ulubiony temat w witrażach okiennych lub innych dekoracjach kościoła prawosławnego.
Święty Atanazy z Aleksandrii, szczególnie doceniany jest w Koptyjskiej Cerkwi Prawosławnej i przedstawiany zwykle w chwalebnym witrażu, który odznacza się barwami, które oddają pełne spektrum kolorów. Użycie niebieskości i indygo pobudza eteryczny blask, który powstaje, gdy światło słoneczne jest odbijane przez tak piękny panel.
W prawosławnych witrażach zauważyć możemy także postać Maryi Panny, która inspiruje do podziwu i szacunku, gdyż jej osoba przedstawiana jest, jako anielsko czysta, bez żadnej skazy. Obrazy zawarte w witrażach miały za zadanie odzwierciedlać cechy życiowe błogosławionych postaci, jakie były na nich przedstawione. Jasne, opalizujące żywymi barwami panele podnoszą i odbijają promienie perłowego światła wokół postaci Matki Chrystusa. Tego typu witraż, będący stałym elementem wystroju kościoła prawosławnego, jest niezwykle inspirujący i zarazem uduchowiający.
Święty Jerzy i Księżniczka Sabra to także postacie obecne w sztuce witrażowej kościoła prawosławnego. Na witrażach widnieje często księżniczka Sabra dziękująca Świętemu Jerzemu za zabicie smoka. Obraz taki wcielony w barwę szkieł i światła, jest wspaniałym klasycznym akcentem wystroju cerkwi prawosławnej.
Apostołowie przekazujący wiedzę wiernym, otwierający w ten sposób drogę ewangelii na cały świat to główna chrześcijańska idea w prawosławnym Kościele Wschodnim. Należy pamiętać, że został on założony właśnie przez samych apostołów, których nauczał Jezus. Witraże przedstawiające to wydarzenie są wyjątkowo pięknymi dziełami prawosławnej sztuki witrażowej. Wykonane zazwyczaj przy użyciu jasnej, niezwykle barwnej kolorystyki, która idealnie współgra z przenikającym je światłem, co zapewnia maksimum efektu.
Miejsce każdego kultu prawosławnego posiada zazwyczaj witraż przedstawiający symbol korony cierniowej w żywych, szkarłatnych barwach, z elementami niebieskich i zielonych tonów, w niezwykle ciekawej ornamentyce.
Witraże w prawosławnych cerkwiach na całym świecie są nacechowane są perfekcją i dramatyzmem. Te dzieła prawosławnej sztuki witrażowej są prawdziwym skarbem, dzięki temu, że są niezwykle realistyczne i jednocześnie klasyczne. To fascynujące i fantazyjnie spreparowane w wyrafinowanym, gotyckim stylu obrazy, rozmieszczane w kolorowych, szklanych panelach, które łapią promienie światła i odzwierciedlają z ich pomocą piękno swojej uduchowionej zawartości, wzmacniając tym sposobem przez cały dzień wiarę prawosławnych wiernych.