22 stycznia 2011 Legionowo stało się świadkiem wydarzenia, o którym warto napisać. A to za sprawą wystawy witraży i wprowadzającego do niej koncertu „Komeda u Kantego”.
Witraże kojarzyły się mi od zawsze ze sztuka sakralną. Były dla mnie czymś niezwykłym, oknem do nieba. Dzisiaj zobaczyłem witraże równie piękne, ale nie nawiązujące do tematyki religijnej.
Pracownia witrażu 12U przedstawiła je w trzech grupach tematycznych. Pierwsza grupa – 12 prac (projekt Marii Bochacz) przedstawia zaczarowane w szkle polskie kwiaty, druga grupa (projekt Jacka Skrzydlewskiego) obrazuje żywe sceny z polskich bajek i baśni, trzecia grupa tematyczna (projekt Dawida Zborowskiego) to słynni Polacy, a wśród nich Józef Piłsudski, Zbyszek Cybulski, Czesław Niemen. Pierwszą i drugą grupę łączą radosne, pełne słońca kolory, które mienią się wszystkimi barwami życia. Grupa trzecia to czerń i dostojeństwo wielkość czas i patyna.
„Sztuka witrażowa lub rzemiosło ma szerokie spektrum zastosowań zaczyna się od malowanych średniowiecznych witraży sakralnych, przez piękny barwami i kompozycjami secesyjny okres rozkwitu aż po przedmioty dekoracyjne, które ozdabiają nasze mieszkania – pisze Andrzej Bochacz.
Tak jak witraże cieszą nasze oczy swą kolorystką i pięknem, tak utwory Krzysztofa Komedy w wykonaniu Roberta Majewskiego (trąbka) i Jana Bokszczanina (organy) wprowadzają nas w melancholijny nastrój. Mistrzowskie wykonanie „Ja nie chcę spać”, Kattorna „Zamyślenie” i na koniec „Szara kolęda” zostały nagrodzone gromkimi brawami zebranych na wernisażu gości.
Organizatorami tego udanego projektu są: Parafia św. Jana Kantego, Miejski Ośrodek Kultury w Legionowe im. Ch.S. Chaplina oraz Polskie Muzy.
Witraże wystawione w kościele św. Jana Kantego w Legionowie warte są obejrzenia, a ich widok na długo zapadnie w pamięci zwiedzających.
Relacja www.wiadomosci24.pl