Witraż jako ozdoba domu

Witraż jako ozdoba domu

Wędrując po różnych kontynentach poznawaliśmy wspaniałe katedry, których fasady zdobiły barwne,  szklane okna, jednak witraż jako ozdoba domu, ma również wielkie znaczenie w historii sztuki witrażowej.

Przez najdłuższy czas witraże były związane z kościołami, świątyniami i meczetami. Rzeczywiście, od setek lat głównie świątynie różnych wyznań to miejsca na świecie, gdzie przede wszystkim można podziwiać witraże. Jednak były one i są popularne również w innego typu miejscach o przeznaczeniu publicznym i prywatnych, począwszy od restauracji po hotele i oczywiście domy mieszkalne.

Dzisiejsze witraże tworzone są z myślą o współczesnych gustach. Nie jest teraz rzeczą niezwykłą eksperymentowanie ze szkłem, aby otrzymać witraż, który nie będzie sprawiał wrażenia zbyt przytłaczającego.

Witraże sakralne miały za zadanie budzić respekt swoim ogromem a świeckie miały budować ciepłą atmosferę. Świeckim klientom zawsze podobały się witraże rzucające jasne promienie barw, gdy przechodzi przez nie słońce. Efekt ten czyni bardziej żywym miejsce, do którego wpada światło przez tak zaprojektowane szklane okno.

Wall Street Journal opublikował niedawno artykuł zatytułowany „Powrót dekoracji w postaci witraży: Daleko od średniowiecza”. Podtytuł  tłumaczył nową tendencję w estetyce wnętrz architektonicznych w następujący sposób: „Stare witraże zyskują nowoczesny wygląd, zdecydowanie świeckie wzory i kolory, które nie wyglądają już tak historycznie „.

Poza tym, że znalazły sobie miejsce w oknach świeckich domostw, witraże pojawiły się i nadal pojawiają się w elementach mebli a także artystycznych fragmentach pomieszczeń, jako na przykład  ściany dzielące pomieszczenia i przestrzenie lub imponujące sufity, kopuły.

Dzisiaj nie jest niczym niezwykłym, gdy witraże znajdują się w łazience czy to w oknach, w drzwiach czy na ściankach rozdzielających te miejsca. Dodają i dodawały przez wieki lekkości wnętrzu i ciepła, dzięki strukturze szkła i barwom.

Witraż jako ozdoba domu powraca po latach budząc ogromne zainteresowanie

Co powoduje, że witraż wraca w tej chwili w projektach architektonicznych dotyczących budowli świeckich? Być może jest to tendencja uwarunkowana potrzebą nadania wnętrzom mieszkalnym specyficznej, artystycznej atmosfery, może nawet trochę niebiańskiej.

Witraże są ciepłe i kolorowe; mają za zadanie rozjaśnienie naszego zimnego, minimalistycznego, opartego na technologii życia w czterech ścianach naszych domów i biur.

Witraże związane od zawsze z kościołami gotyckimi jeszcze w XVIII-XIX wieku stały się popularne w domach głównie zamożnych ludzi.

Oczywiście przeważnie były to panele okienne dodające kolorytu pokojom. Nie wypełniały jednak całych  okien. Często i tak jest nawet do dzisiaj, były to tylko ozdoby, szklane, kolorowe obrazki zawieszone w ramie okiennej przy użyciu cienkiego łańcucha. W ten sposób panel można było łatwo usunąć, w celu oczyszczenia lub zmiany obrazu w zależności od sezonu. Dzisiaj można znaleźć tego typu witraże w  sprzedaży, w różnego typu galeriach artystycznych czy na targach rzemieślniczych.

Zamiast tworzyć całe okno witrażowe, można w nim zamontować kawałek szklanej układanki. Dodany do  wyrafinowanej ramy okna sprawi, że zyska ono nową jakość i wypięknieje.

Panele witrażowe mają dzisiaj różne kształty i rozmiary. Można, jak przed wiekami, ozdabiać nimi drzwiczki  w meblach, na przykład w kuchni. Będą również wspaniałą ozdobą wieszaków w przedpokoju czy szafek w łazience. Jeśli ktoś posiada w domu drzwi, w których znajduje się szyba,  można w tym miejscu umieścić witraż. 

Może on ożywić ich ogólny wygląd i sprawić, że wnętrze pomieszczenia nabierze nowej wartości.

Witraże można dzisiaj wypełniać szkłem tworzonym na wiele sposób, nie tylko o różnej kolorystyce, ale także o różnej fakturze. Zamiast szkła można wykorzystywać, podobnie, jak w innych stuleciach, barwne kamienie półszlachetne, takie, jak agaty czy po prostu stare kryształowe talerzyki.

Niektóre tradycyjne wzory, które można znaleźć w tego typu witrażach, to kwiaty, rośliny, ptaki, pejzaże oraz  kształty geometryczne.

Nasz dom może wiele zyskać na urodzie i klimacie dzięki ozdobieniu go z pomocą witraży. To nie musi być wielka inwestycja a najpiękniej będzie wyglądał witraż samodzielnie wykonany.  Taki wyjątkowy akcent w domu nabierze specjalnego znaczenia.