Opactwo Westminster jest przepełnione bezcenną sztuką oraz artefaktami. Nowym dziełem, które docenią miłośnicy sztuki współczesnej jest witraż zaprojektowany przez Davida Hockney dla kościoła angielskiego.
Artysta otrzymał zlecenie stworzenia dzieła graficznego na cześć królowej Elżbiety. Narysował barwną wiejską scenę – na swoim iPadzie, korzystając z błękitów, żółcieni, zieleni, różu i czerwieni. Centralnym punktem okna jest kwiat głogu. „To musiało być naprawdę wzniosłe, dlatego pomyślałem sobie, że najbardziej uroczystym elementem w angielskim krajobrazie jest kwiat głogu”, powiedział w wywiadzie dla The Telegraph.
Jest to właściwy temat do dzieła zwanego The Queen’s Window . Królowa Elżbieta jest znaną miłośniczką wsi i jej atmosfery. Nawet w wieku 92 lat często widywano konie na terenie zamku Windsor lub jeździła swoim Range Roverem na tyłach Balmoral. Według oświadczenia opactwa Westminster przekazanego BBC okno „prezentuje upodobania Królowej do wiejskiego stylu życia, jej radość oraz tęsknotę za takimi miejscami”.
Królowa nie widziała okna osobiście, ale w całym procesie oglądała szkice.
Hockney jest nowym i znanym zarazem artystą, który jako temat swoich dzieł ma życie i upodobania Królowej Elżbiety. Znany fotograf mody Cecil Beaton uwiecznił ją w dzień koronacji, a Annie Leibovitz sfotografowała ją w 90. urodziny. Królowa była portretowana przez Luciana Freuda i Pietro Annigoni. Inspirowała także Andy Warhola i George Condo. Hockney odrzucił wcześniej szansę na namalowanie królowej, mówiąc, że „był bardzo zajęty malowaniem Anglii. . . jej kraju „.
Wygląda na to, że po kilku latach zmienił zdanie i zrealizował idealny projekt.
Artykuł jest tłumaczeniem tekstu z serwisu www.vogue.com napisanego przez Elise Taylor