Okres I i II wojny światowej zapisał się również w sztuce, tak jak bohaterstwo żołnierzy i ich poświęcenie uhonorowane w witrażach.
Sztuka witrażowa to także hołd dla tych, którzy swe życie oddali w służbie ojczyźnie. To symbol czci dla wielu rannych, weteranów czy poległych żołnierzy z I i II wojny światowej. Słowa – dziękujemy i pamiętamy o was – przekuto również w arcydzieła w dziedzinie sztuki szkła artystycznego.
Niezwykła forma podziękowania
Żołnierze wałczący na froncie wracali do swych domów okaleczeni psychicznie i fizycznie, niektórzy już nigdy nie potrafili otrząsnąć się z koszmaru wojennej traumy. Bywało, iż po zakończeniu wojny, miasteczka i wsie zamieszkiwały same wody po poległych w walce, dzielnych wojownikach. Uhonorowaniem ich poświęcenia, w postaci złożenia największej ofiary z możliwych – własnego życia – stała się między innymi sztuka witrażowa. W witrażach uwidoczniono męstwo, przelaną krew i działania bohaterów tamtych, jakże trudnych czasów. Dla tych weteranów, którym udało się ocaleć z wojennej pożogi lub żołnierzy wracających z frontu, aby odpocząć w zaciszu domowym, stworzono w kościołach witraże, które były formą podziękowania za ich dokonania. Miały one spełniać także funkcję terapeutyczną, której celem było docenienie trudu wniesionego przez żołnierzy w obronę ojczyzny. Kombatanci wojenni, przebywający na przykład w kościele podczas Świąt Bożego Narodzenia, mieli okazję podziwiać przepiękne witraże, na których uwieczniono dowody ich nadludzkiego wysiłku, podjętego ku chwale swej ojczyzny.
Poświęcenie uhonorowane w witrażach to hołd oddany tysiącom żołnierzy poległym w czasie I i II wojny światowej
Memoriał dla poległych
Sztuka witrażowa, traktująca o działaniach wojennych obrazuje liczne sceny, na których umieszczono bohaterskie czyny wielu oddziałów czy poszczególnych osób, które bardzo przysłużyły się ojczyźnie. Przykładem może być piękny witraż kościelny w walijskim mieście Pembroke Dock, zbudowany z odznak oddziałów brytyjskich wojsk lądowych, marynarki wojennej USA oraz formacji sił powietrznych, które szczególnie zasłużyły się w bitwach. Kolejnym przykładem na uhonorowanie poświęcenia w formie sztuki witrażowej, jest dzieło znajdujące się w anglikańskim kościele św. Pawła w North Battleford, w Saskatchewan, które zamówione zostało na zlecenie Królewskich Sił Powietrznych. Ten piękny witraż przedstawia śmierć 1146 kadetów podczas ćwiczeń w bazie lotniczej. Witrażowe okna memoriałowe upamiętniają także całe rodziny walczące na wojnie. Idealnym przykładem jest Okno Pamięci McLeoda, które oddaje hołd zmarłym członkom klanu McLeod z małego miasteczka Melway w Australii. Dwóch przedstawicieli rodu zginęło podczas pierwszej wojny światowej, zaś trzeci w czasie drugiej wojny światowej. Okna witrażowe w postaci memoriałowej upamiętniają także całe jednostki wojskowe. Witraż „Spitfire” na przykład, jest hołdem dla wszystkich członków Dowództwa RAF. Witraż ten znajduje się na terenie byłej siedziby RAF- u, a obecnie muzeum lotnictwa RAF; w Bentley Priory Museum.
Honory dla cywili
Witraże oddają cześć nie tylko tym, którzy aktywnie walczyli na froncie, ale także cywilom, którzy dzielnie walczyli w czasie wojny lub oddali w niej swoje życie. Okno memoriałowe „Bitwa o Anglię” zostało zlecone przez firmę Rolls-Royce, aby uwiecznić ogromny wkład projektantów, którzy poświęcili ogromną ilość czasu i energii, aby doposażyć silniki samolotów myśliwskich, które brały udział w walce o Anglię podczas II wojny światowej. Kolejnym dowodem na uczczenie pamięci pracowników cywilnych jest okno witrażowe znajdujące się w Kaplicy Św. Jerzego, w byłej siedzibie RAF-u. Oddano nim cześć obsłudze naziemnej oraz walczącym w mundurach kobietom.
Sztuka witrażowa to wspaniałe dzieła oddające hołd bohaterom I i II wojny światowej. To najpiękniejsza z możliwych forma wyrażenia głębokiego szacunku i uznania. Okna memoriałowe to wyjątkowy dar, jaki można ofiarować tym, którzy walczyli i ginęli za wolność.