Polski akcent w największym kościele katolickim w RPA

Polski akcent w największym kościele katolickim w RPA

Podróżując po Afryce można się natknąć na ślady po Polakach, na przykład na polski akcent w największym kościele katolickim w RPA.

Regina Mundi to największy Kościół katolicki w Republice Południowej Afryki. Łacińskie słowa „Reginae Mundi” oznaczają „Królowa Świata” i odnoszą się do Najświętszej Maryi Panny. Kościół został zbudowany w 1961 roku a oficjalne otwarcie miało miejsce 24 lipca 1962 roku. Kamień węgielny pod budowę tego miejsca poświęcił w 1962 roku kardynał Giovanni Battista Montini. W niecały rok później został on mianowany papieżem Pawłem VI.

Położony w środku Soweto w Rockville, w sąsiedztwie Moroka, wyróżnia się z daleka geometrycznym kształtem  budynku.  Projekt kościoła nie wyróżniał się architektonicznie i opierał na prostocie, jednak odwiedzających to miejsce na pewno zaskoczy ogromne wnętrze. Świątynia jest w stanie pomieścić aż od 2000 do 5000 osób.

Nazwa kościoła została zapisana pierwszy raz w podręcznikach historii Republiki Południowej Afryki w czasach apartheidu, gdy otworzył swoje podwoje dla grupy przeciwników apartheidu. W czasach tych pełnił rolę schronienia do działaczy. 16 czerwca 1976 roku w murach kościoła szukali schronienia  protestujący studenci, uciekający z Orlando Stadium. Podążająca za studentami oddała strzały z ostrej amunicji uszkadzając ołtarz z marmuru i krucyfiks. Dziury po kulach są nadal widoczne w suficie Kościoła i zniszczonych murach budynku co stanowi namacalny dowód przemocy, jaka miała miejsce w tamtych czasach.

Ze względu na rolę jaką odegrało to miejsce dla ludzi z Soweto w latach przed, podczas i po walce przeciw apartheidowi, jest często określane jako „Kościół Ludzi”.

Ogromną powierzchnię wewnętrzną katedry Regina Mundi okala witraż a w jednym z jego okien znajdziemy polski akcent w największym kościele katolickim w RPA.

Chociaż we wnętrzu kościoła znajduje się 2 tysiące miejsc siedzących, często zdarza się, że gromadzi się tam aż sześciotysięczny tłum.

Na ścianach okalających ogromne wnętrze kościoła znajduje się, na całej ich długości, ogromny witraż nawiązujący tematyką do czasów walki i zwycięstwa opozycjonistów nad  apartheidem. W centralnym miejscu widoczna jest postać  południowo afrykańskiego rewolucjonisty, polityka i filantropa a także prezydenta RPA Nelsona Mandeli.

Przez wiele lat kościół  był miejscem spotkań murzyńskich działaczy, którzy walczyli z apartheidem. Miało tutaj początek wiele manifestacji. Choć, jak już wspomnieliśmy  ich uczestnicy często chronili się w murach świątyni przed policją, nie zawsze obroniło to ich przed kulami.

W 1976 roku proboszczem tej parafii był ksiądz Buti Tlhagale, obecny arcybiskup i ordynariusz Johannesburga.

Dla Polaków  Kościół Regina Mundi  jest miejscem ważnym na mapie RPA, ponieważ witraże zdobiące kościół ufundowała Polonia  zamieszkująca w tym kraju .

W 1993 roku jeden z polskich emigrantów, który osiedlił się w RPA, Janusz Waluś, zastrzelił lidera partii komunistycznej tego kraju. Aby podreperować w tej przykrej sytuacji reputację Polski, władze naszego kraju,  w porozumieniu z polską ambasadą w RPA postanowiły, że kościołowi Regina Mundi zostanie podarowany witraż. Dzieło to  przedstawia scenę Zwiastowania. Ufundowany przez samą  Panią Prezydentową RP Jolantę Kwaśniewską, witraż został przekazany podczas jej oficjalnej wizyty w RPA, w roku 1998. Później Polacy postanowili nadal kontynuować swoją pomoc dla kościoła. Przewodniczący Fundacji Dziedzictwa Polskiego w RPA Andrzej Romanowicz wystąpił z inicjatywą zabudowania trzech pozostałych okien w nawie głównej witrażami. Znalazły w nich miejsce witraże o tematyce maryjnej

Witraż Zwiastowania jest o tyle ciekawy, że gdy patrzy się na niego od wewnątrz, twarze pokazanych na nim ludzi są białe, podczas gdy widziane od zewnątrz stają się czarne.

Kościół Regina Mundi odwiedziła nie tylko nasza pierwsza dama, ale również na przykład były Prezydent USA, George Bush. Na pamiątkę jego wizyty została oznaczona specjalnie ławka, w której zasiadał.

Katedra Regina Mundi w dalszym ciągu odgrywa ważną rolę w życiu społecznym Soweto, ale już w atmosferze pokojowej. To miejsce, gdzie odbywają się wesela, pogrzeby oraz chrzciny nie tylko czołowych osobistości RPA i ich rodzin, ale również zwykłych mieszkańców tego kraju.