Odwiedzając Uniwersytet w Utah Valey warto zobaczyć Korzenie Wiedzy w witrażu. To stały witraż zainstalowany w 2016 roku w oknach Uniwersytetu w Utah, w USA. Dzieło to zostało zaprojektowane i było nadzorowane w czasie montażu przez artystów sztuki witrażowej Tom’a Holdman’a i Cameron Oscarson. Prace nad witrażem trwały ponad 12 lat i kosztowały 4,5 miliona USD. Dzieło to ma imponujące rozmiary: długość około 61 metrów, wysokość około 3 metry i zawiera 80 oddzielnych paneli. Każdy z nich został wykonany ręcznie z ponad 43 000 sztuk barwnego szkła. Witraże przedstawiają postęp ludzkiej wiedzy na przestrzeni wieków. Okna witrażowe na Uniwersytecie w Utah zawierają zarówno religijne, jak i świeckie wydarzenia w historii świata.
Oprócz barwionego, wydmuchiwanego, topionego i rzeźbionego szkła użytego przy tworzeniu większości witraży, można w nich również zauważyć inne, intrygujące obiekty, takie jak na przykład: ząb rekina, część muru berlińskiego , medal Purpurowego Serca , banknot 5 USD z 1777 roku i szkło z NASA .Część okna zawiera replikę najstarszego, znanego witrażu na świecie: witraż stworzony w 647 rne, a znajdujący się w opactwie kościoła św. Piotra i Pawła, w Monkwearmouth-Jarrow, w Anglii.
Pomysł stworzenia tak dużej ekspozycji witraży zrodził się w 2004 roku. Przez kolejne 12 lat Holdman i Oscarson pracowali nad zaprojektowaniem i wykonaniem 80 paneli, które znalazły się w końcowym dziele. Każdy panel był wykonywany ręcznie przez projektantów, Tom’a Holdman’a i Cameron Oscarson, których podczas budowy witraży wspierało w pracach ponad 350 studentów, 26 pracowników wydziału i 40 innych artystów witrażystów.
Projekt o wartości 4,5 mln USD został sfinansowany z darowizn prywatnych. Dzieło zostało oficjalnie odsłonięte 18 listopada 2016 roku w ramach 75. rocznicy uniwersytetu.
Korzenie Wiedzy w witrażu, to nazwa jednego z najwspanialszych dzieł witrażowych XX wieku.
Instalacja została opisana jako „tour de force” przez kuratora ceramiki i szkła w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Okna są porównane do najwspanialszych witraży w kilku katedrach europejskich, w tym w katedrze w Kolonii w Niemczech, w Sainte Chapelle we Francji i w York Minster w Anglii. System edukacyjny w Utah współpracował z Holdmanem tworząc program nauczania w oparciu o jego witrażowy projekt.
Dwanaście lat pracy. Ponad 40 000 sztuk ręcznie wykonanych i ręcznie malowanych szkieł. Osiemdziesiąt ogromnych szyb. Nic dziwnego, że ” The Guardian” nazwał to dzieło – „jednym z najbardziej spektakularnych witraży wykonanych w ubiegłym stuleciu”.
Ta wybitna ekspozycja zawiera historię wiedzy, ludzkości oraz naszego pragnienia uczenia się i rozwoju. Ale ci, którzy odwiedzą wystawę niewątpliwie znajdą również wiele religijnej symboliki w tym żywym dziele sztuki. Istotnym elementem tego projektu jest obraz drzewa. Korzenie drzewa wiedzy stanowią podstawę sceny przedstawiającej na witrażu Adama i Ewę.
„Możesz zobaczyć drzewo życia, a jest to drzewo wiosenne, kwitnące. Jeśli przyjrzysz się uważnie, przekonasz się, że jest to drzewo stworzone ze wszystkich ras i narodów, a jego liście rozrastają się”.
Z drzewem wiary, drzewem wolności i innymi, rozproszonymi po całej historii ludzkości, „wszystkie korzenie tych drzew wspierają drzewo nadziei dla ludzkości” – mówi Holdman.”Drzewo zamienia się w rodzaj płomienia, a płomienie przekazywane są, wzorem naszych przodków, tym, którzy pójdą za nami. ”
Wyposażony nie tylko w barwne szkło, ale również skamieniałe drewno i inne skamieliny, kamienie szlachetne, a nawet znaczące monety w naszej historii, witraż ten naprawdę oddaje kreatywność i błyskotliwość ludzkiego ducha.
„To jest nasza historia”, mówi Holdman – autor jednego z najwspanialszych dzieł witrażowych zeszłego stulecia.