Europejskie witraże średniowieczne w Brugii

Europejskie witraże średniowieczne w Brugii

Czas zatrzymał się we flamandzkim tym mieście i dzięki temu można podziwiać oryginalne europejskie witraże średniowieczne w Brugii.

To osobliwe belgijskie miasto zachowało swój niezmieniony średniowieczny urok przez wiele wieków. Centrum miasta, czyli Rynek Grote należy do Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Miasto znane było pod nazwą Wenecji Północy, ponieważ sieć kanałów, która znajdowała się w nim, w naturalny sposób łączyła miasto z Północnym Morzem. Dzięki swojemu specyficznemu położeniu Brugia stała się potęgą handlową na długi czas. Jednak setki lat temu natura nagle zmieniła los miasta i bezpośrednia droga do morza zniknęła w wyniku zamulenia ujścia Zwin. Nie mogąc transportować swych towarów do morza, brugijscy kupcy stracili szansę w tym miejscu na rozwijanie swojej handlowej działalności i opuścili miasto, będące do tej pory centrum handlu na Północy Europy.

Mimo rewolucji przemysłowej, która ogarnęła całą Europę, Brugia zatrzymała się w epoce Średniowiecza. To spowodowało, że miejsce to z tętniącego życiem i bogatego miasta stało się najbiedniejszym w Belgii. Ostatecznie jednak udało się podźwignąć chylące się ku upadkowi miasto i nawet doprowadzić do jego rozkwitu. Dzisiaj, dzięki turystyce i handlowi  jest ważnym punktem na mapie Europy. Cały ten proces sprawił, że Brugia, jako jedno z nielicznych miast europejskich, pozostaje w dużej części w nietkniętej przemijaniem czasu, średniowiecznej architekturze i stylistyce. Stanowi to dzisiaj o wyjątkowym uroku tego miasta i niezwykłej jego wartości.

Europejskie witraże średniowieczne w Brugii pozostają w niezmienionej postaci od stuleci

Naturalnie nie wszystkie budynki w Brugii są średniowieczne, jednak nawet nowe konstrukcje zachowują gotycki wygląd. W ten sposób nowoczesność splata się tutaj płynnie z historią, tworząc nową jakość tego miejsca. Powstał również nowy kanał łączący miasto z morzem, co pozwala Brugii na bycie znowu potentatem handlowym.

Średniowieczne piękno architektoniczne można podziwiać w zabytkowych kościołach Brugii.  Kaplica Św. Bazylego    (obecnie nazywana Kaplicą Świętej Krwi) została wybudowana w latach 1134 do 1157. Relikt znajdujący się w świątyni był przyczyną pielgrzymek odbywających się do tego kościoła w XII i XIII wieku. Dzisiaj zwiedzający to miejsce turyści mogą podziwiać piękno oryginalnych, barwnych witraży, pamiętających czasy pierwszych pielgrzymów goszczących w tej świątyni.

Wnętrze Bazyliki jest kunsztownie ozdobione i kolorowe. Duże okienne witraże wpisują się swoją stylistyką i barwami w formę malarską fresków, zdobiących ściany świątyni. Wspaniałe sklepienie dopełnia wraz z misternie wykonanym ołtarzem wyjątkową atmosferę tej wspaniałej budowli.

Kolejny kościół w Brugii, który może pochwalić się oryginalnymi, średniowiecznymi witrażami, to Katedra Saint-Saviors. Świątynia powstał wcześniej niż poprzednio wymienione, bo w IX wieku, a jednak jej witraże, wypełniające duże okna katedralne, zachowały się w niebywale dobrym stanie i zachwycają do dzisiaj swoim wyjątkowym pięknem i kunsztem wykonania.

Budowa Kościoła Najświętszej Marii Panny, znanego po flamandzku jako Onze Lieve Vrouw, rozpoczęła się w XII wieku, jednak ukończona została dopiero w wieku XIV. W świątyni zachwycają  swoją żywą, typową dla Średniowiecznej sztuki witrażowej, kolorystyką strzeliste, wysokie okna. Kościół zdobi również wyjątkowo piękna rzeźba autorstwa Michała Anioła- Madonna z Dzieciątkiem, podarowana przez patronów świątyni w XV wieku.

W XVII stuleciu sąsiad Belgii – Holandia przeżywała swój złoty wiek. Dominacja w handlu pozwalała Holandii na bycie również mecenasem sztuki wspierającym artystów, w tym twórców witraży. W kolejnym odcinku naszej wycieczki śladami europejskich witraży średniowiecznych poznamy wspaniałe niderlandzkie przykłady średniowiecznej sztuki witrażowej.