W naszej dalszej wirtualnej wędrówce poznajemy europejskie witraże średniowieczne we Włoszech. Poprzedni etap skończyliśmy w Wielkiej Brytanii, gdzie wyjątkowe dzieła sztuki witrażowej można podziwiać w oknach tak wspaniałych budowli, jak katedr Canterbury czy Westminster.
Kolejny etap naszej wyprawy śladami średniowiecznych twórców witraży to Włochy. Kraj, który rozsławiły na cały świat niebywale piękne szklane wyroby pochodzące z warsztatów Wenecji czy Florencji.
Włoskie katedry epoki Średniowiecza podobnie jak inne z tego okresu, istniejące na terenie Europy, zachwycają pięknem witraży.
Europejskie witraże średniowieczne we Włoszech zachwycają kunsztem wykonania.
Florencja pozostaje niezmieniona od wieków, co można stwierdzić porównując jej aktualny widok z tym odwzorowanym przed stuleciami, w 1500 roku, na obrazie wykonanym przez artystę Gentile Belini’ego. Ma to odniesienie również w stosunku do kościołów w tym mieście i ich artystycznych skarbów, jakimi są zabytkowe witraże.
Ludność Florencji została w XIV wieku zdziesiątkowana w wyniku panującej w mieście zarazy, jednak samo miasto nie uległo zniszczeniu mimo różnych wydarzeń w ciągu minionych wieków i jego skarby sztuki, w tym katedry i zdobiące je witraże są nadal spektakularne.
W kolebce włoskiego rzemiosła szklarskiego, jaki jest Florencja, można podziwiać w kopule tamtejszej, słynnej katedry, stworzony w latach 1443- 45 wspaniały witraż zatytułowany „Zmartwychwstanie”. Odwiedzając to miasto należy koniecznie zajrzeć do Kościoła katedralnego Basilica di Santa Maria del Fiore, by móc zobaczyć tam kopułę wypełnioną freskami i oknami witrażowymi, wykonaną według projektu artysty Filippo Brunelleschi.
W czasach Średniowiecza witraże często miały okrągły kształt. Okna tego kształtu doskonale komponowały się z architektoniczną strukturą kopuły wieńczącej budynek świątyni. Światło przenikające przez tego kształtu witraże, umiejscowione w kopułach katedralnych, robi do dzisiaj oszałamiające wrażenie.
Wenecja to kolejne wspaniałe, włoskie miasto, które może się poszczycić unikalnymi na skalę światową wyrobami z sławnego weneckiego szkła.
Niedaleko Wenecji, w małym miasteczku, urodził się jeden z najsłynniejszych malarzy włoskich Tycjan ( Tyziano Vecellio). To spod ręki tego malarza, którego twórczość miała ogromny wpływ na technikę malowania większości twórców okresu Średniowiecza, w 1526 roku wyszło wspaniałe dzieło, jakim jest witraż Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w bazylice Santa Maria del Frari.
Swoją pracę nad mierzącym około siedem metrów wysokości obrazem, Tycjan rozpoczął w 1516 roku. Dzieło przyniosło malarzowi światową sławę i można podziwiać je w tym samym, niezmienionym miejscu, w którym powstało wieki temu.
Siena, to następne włoskie miasto, w którym okna witrażowe w kościołach zostały wykonane nawet o parę stuleci wcześniej niż we Florencji czy w Wenecji. Katedra Duomo di Siena została zbudowana w XIII wieku i nadal jej nienaruszone zębem czasu ściany zdobią oryginalne witraże sprzed setek lat.
Artysta o nazwisku Duccio zaprojektował w 1288 roku witraż do okrągłego okna nad chórem kościoła. Miało to miejsce ponad 250 lat przed wykonaniem innego witraża, autorstwa Pastoriniego, który ozdabia elewację kościoła.
Piękne witraże dopełniają wnętrze katedry, której podłogi pokryte są marmurową mozaiką, ściany zdobią kolorowe freski a wspaniały sufit podtrzymują kolumny pokryte również szlachetnym marmurem. Kościół miał być powiększony w 1339 roku, jednak plany uległy zmianie i w rezultacie nawa główna pozostaje od tamtej pory do dzisiaj niedokończona.
Włochy to kraj słońca, dlatego tam właśnie kolorowe witraże mogą w najpiękniejszy sposób oświetlać, filtrowanym przez ich barwne szkła światłem, wnętrza majestatycznych kościołów.
Światło słoneczne nie jest tak wspaniałe w krajach Beneluksu (Belgia, Holandia i Luksemburg), ale jednak i w tych miejscach możemy podziwiać wspaniałe dzieła sztuki witrażowej epoki Średniowiecza.
W kolejnym odcinku naszej podróży poznamy piękne witraże Brugii.