Sztuka witrażowa i sztuka szklarska mają wiele ze sobą wspólnego, poznajmy zatem 7 najbardziej utalentowanych artystów sztuki szklarskiej na świecie.
Cechuje ich ogromny talent, różnorodność form i oryginalność stosowanych technik. Wszystkie te osoby łączy wspólny mianownik – niegasnąca miłość do szkła.
Szklane dziewiarstwo
Carol Milne to znana na całym świecie autorka dzieła „Knitted Glass”, za które otrzymała nagrodę na Międzynarodowej Wystawie Szkła w roku 2010 w Kanazawie w Japonii. Milne łączy sztukę szklaną z dziewiarstwem. W swej pracy wykorzystuje techniki, które stosowane są powszechnie w koronkarstwie i sztuce polegającej na dzierganiu.
Król odłamków
Sergio Redegalli jest australijskim artystą szklanym i właścicielem Cydonia Glass Studio. Specjalizuje się w unikalnej technice, która polega na scalaniu odłamków szkła w jednolitą masę. Najsłynniejszym dziełem Redegalli jest „Kaskada”, 12-tonowa rzeźba w kształcie fali, która została pierwotnie zamówiona w roku 1988 na targi Expo w Brisbane. „Kaskada” składa się z 500 precyzyjnie wyciętych kawałków przezroczystego szkła o grubości 6 mm.
Moda zamknięta w tafli szkła
Karen LaMonte to stypendystka prestiżowej uczelni artystycznej. Najbardziej znanym dziełem artystki jest „Vestige”. Jest to odlewana naturalna rzeźbą sukni, wykonana ze szkła. Prace nad dziełem zajęły artystce ponad rok czasu i wymagały opracowania specjalistycznych technologii odlewniczych w Czechach. Prace twórczyni były eksponowane w Muzeum Sztuki w Knoxville czy w Smithsonian American Art Museum.
Fajanse i szklane szpilki
Dellene Peralta to córka artystów. Dorastała w dzielnicy, gdzie uznanie miała sztuka uliczna. Stąd też, tak wielka miłość Dellene do graffiti. Obecność tej maniery objawia się w dziełach artystki nawiązujących do szklanej sztuki i tworzeniu szklanych przedmiotów codziennego użytku np. szklanych, damskich szpilek.
7 najbardziej utalentowanych artystów sztuki szklarskiej na świecie udowadnia, że szkło to niezwykle piękny i plastyczny materiał.
Pasjonat ognia i ruchu
Harry Pollitt od dziecka kochał ruch, naturę i magiczną moc ognia. Artysta ten fascynuje się dynamiką, którą przeobraża w szklane odlewy. Próbuje uchwycić wrażenie ruchu oraz idealnego zestawienia połączonych ze sobą, zakrzywionych linii i płaszczyzn. W pracy twórczej fascynuje go także oddanie istoty i siły ognia za pomocą sztuki odlewniczej. Pollitt jest w większości samoukiem, jego prace były pokazywane w światowej sławy galeriach, muzeach oraz na międzynarodowych wystawach sztuki szklarskiej.
Tkaninowe szkło
Cathryn Shilling, brytyjska artystka, jest najbardziej znana z odważnych i eksperymentalnych technik tkania szkła. Przypomina to bardziej strukturę tkaniny niż tradycyjne szkło. Shilling w swej pracy w sposób niezwykły manipuluje kształtem, barwą, teksturą oraz wrażeniami świetlnymi, formowanego przez nią szkła.
Niczym fala oceanu
Jean-Pierre Canlis to uczeń genialnych mistrzów sztuki szklarskiej Chihuly’ego i Lino Tagliapietra. Canlis inspiruje się w swej twórczości naturą i oceanem, ponieważ dzieciństwo spędził na Hawajach. Jego szklane dzieła są wyrazem umiłowania prostoty i stonowanej formy. Canlis wystawia swoje prace na całym świecie, szczególnie w typowo komercyjnych miejscach, do których należą: luksusowe restauracje, drogie hotele czy budynki największych korporacji.
Powyżsi twórcy to tylko niewielki poczet żyjących współcześnie, wielkich artystów sztuki szklarskiej. Każdy z nich posługuje się zupełnie inną techniką. Wielu z nich inspiruje się własnymi doświadczeniami oraz przeżyciami. Unikatowość owych dzieł sprawia, iż sztuka szklarska odsłania przed odbiorcą zupełnie nowe oblicze. Pełne magii, tajemniczości i wielowymiarowości.