Katedra w Altenbergu, a właściwie kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, służy dziś zarówno katolikom, jak i protestantom. Historia świątyni sięga czasów średniowiecza, kiedy była ona częścią opactwa cystersów. Początkowo romański, a następnie gotycki kościół zgodnie z założeniami budownictwa cysterskiego, charakteryzował się dużą prostotą oraz skromnym wyposażeniem. Najbardziej wyróżniającą się ozdobą we wnętrzu budowli są zachowane do dziś witraże, a szczególnie ogromne, zachodnie okno.
Większość okien w kościele w Altenbergu utrzymana jest w srebrnoszarej kolorystyce i wypełniona dekoracją geometryczną lub kwiatową. Na tym tle niesamowite wrażenie robi tzw. Złote Okno, zdobiące zachodnią fasadę świątyni. Przyciąga ono wzrok nie tylko ożywiającym wnętrze kolorem, ale także ogromnymi rozmiarami. To największe witrażowe okno w Niemczech, które ma wymiary 8 x 18 m.
Okno zostało zaprojektowane w 1390 roku i prawdopodobnie ukończono je w 1400. Przedstawia ono Niebiańskie Jeruzalem. W dwóch rzędach przedstawiono szesnastu świętych odzianych w białe szaty. Każdy z nich ujęty został w oddzielnej kwaterze, a nad jego głową umieszczono złotawo-żółte zadaszenie o gotyckich kształtach. Ponad przedstawieniami świętych, w ośmiu trójliściach znajdują się anioły trzymające instrumenty muzyczne. Nad nimi ukazano Ojców Kościoła – śś. Ambrożego, Augustyna, Grzegorza Wielkiego i Hieronima. W centralnej części zwieńczenia okna widoczna jest głowa Chrystusa, a w otaczających ją trójliściach przedstawiono anioły trzymające narzędzia Męki Pańskiej.
Okno zachodnie kościoła w Altenbergu zajmuje szczególne miejsce wśród gotyckich witraży w Niemczech. Jego biało – złota kolorystyka uzupełniona przez niewielkie, niebieskie i czerwone detale pokazuje stopniowe odchodzenie cystersów od skromnych witraży grisaille utrzymanych w odcieniach szarości. Okno łamie również zasadę zakazu figur w cysterskich witrażach (która nie zawsze była jednak ściśle przestrzegana). Na uwagę zasługuje również wysoka jakość i kunszt wykonania, jakim wyróżnia się witraż, a także fakt, że zachował się w oryginale od czasów średniowiecza.