Zalety i wady witraży jako dekoracji przestrzeni mieszkalnych

Choć witraż najczęściej kojarzy się ze sztuka sakralną, jednak możliwości wykorzystania tego typu ozdób jest znacznie więcej. Witraże wyróżniają się bowiem ponadczasowym stylem, a każdemu wnętrzu potrafią nadać niezwykłego charakteru. Szkło witrażowe może zdobić nie tylko okna, ale także drzwi czy elementy dekoracyjne, jak np. lampy. Czy posiadanie tak wykonanych ozdób w domu lub mieszkaniu jest dobrym pomysłem?

Jedyna taka ozdoba

Witraż w domach szczególnie pięknie i estetycznie wygląda w przeszkleniach drzwi wejściowych czy tych zastosowanych w ściankach podzielających poszczególne części pomieszczenia. Klimat, który można w ten sposób uzyskać, jest nie do porównania z żadnym innym – szczególnie, gdy witraże zamontujemy w domku utrzymanym w rustykalnym stylu. Warto pamiętać, że szkło witrażowe najlepiej jest umieszczać w przestrzeniach, gdzie wpada dużo światła słonecznego – wtedy efekt będzie najlepszy. Witraży nie należy montować w ciemnych, małych pomieszczeniach.

Funkcja zasłonki

Podniesienie walorów estetycznych danego wnętrza to niejedyna funkcja, jaką mają spełniać witraże w przestrzeni mieszkalnej. Kolejną, bardzo istotną, jest to, że osłaniają wnętrze przed spojrzeniami z zewnątrz. Witraż spełnia więc funkcję podobną do zasłonek czy firanek – nikt z ulicy nie będzie mógł zajrzeć nieproszony do środka domu przez okno. Witraże warto z tego względu zastosować też wewnątrz domu, w przeszklonych drzwiach do sypialni czy łazienki – takie szkło zapewni maksimum prywatności.

Wady – wysoka cena, mniejsza trwałość

Wybierając witraż do domu, trzeba mieć na uwadze, że są różne techniki ich tworzenia. W zależności od tego, na jaką zdecyduje się nabywca, różna będzie cena i trwałość ozdoby. Kwota, jaką trzeba zapłacić za witraż, potrafi sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych – to niestety zniechęca potencjalnych kupców do ich zamontowania. Oczywiście cena zależy od wielu czynników, takich jak między innymi rodzaj i kolor szkła, poziom skomplikowania projektu. Najdroższe będą witraże wykonane metodą klasyczną, najtańsze zaś stworzone techniką angielską. Nie będą one aż tak efektowne, jednak będą stanowiły bardzo dobrą namiastkę prawdziwego witrażu i niespotykana ozdobę.

Wady zastosowania witrażu w domu czy mieszkaniu to również mniejsza szczelność niż tradycyjna szyba, a także mniejsza wytrzymałość niż klasyczne okna. Witraże mają też słabą odporność na drgania – montując je, najlepiej więc wybierać okna nieotwierane