Witraże w Różowym Meczecie w Shiraz

Jedną z największych atrakcji Iranu jest Shiraz, będący niegdyś stolicą Persji. To leżące w południowej części Iranu miasto, jest ważnym centrum kultury, sztuki i turystyki. Przez niektórych bywa nazywane miastem wina, poezji, róż i słowików. I choć picie wina jest tam dzisiaj zakazane, warto odwiedzić  Shiraz nie tylko ze względu na piękną architekturę, ale też niesamowity klimat. Jednym z najważniejszych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć, jest Masjed-e Nasir-ol-Molk znany na całym świecie jako Różowy Meczet.

Różowy Meczet zbudowany został za czasów panowania dynastii Kadżarów, w latach 1876 – 1887. Zleceniodawcą budowy był Mirza Ali Hasan Al Molka. Z zewnątrz meczet nie wyróżnia się na tle innych budowli. Jest niewielkich rozmiarów, a swoją formą przypomina inne świątynie, których nie brakuje w tym mieście. Jednak wnętrze nie ma sobie równych. Do jego dekoracji użyto nie tylko układających się w bajeczne wzory płytek ceramicznych, ale również kolorowego szkła witrażowego. Ściany i sufit pokryte są misternymi, dekoracyjnymi ornamentami o fantazyjnych kształtach. Najbardziej podziwianą częścią meczetu jest główna sala modlitewna, której okna wypełniają zachwycające witraże. Nie ma tu przedstawień figuralnych, które w sztuce islamu są zakazane. Okna tworzą przenikające się wzory nawiązujące do motywów kwiatowych. Wpadające przez nie światło sprawia, że wnętrze mieni się różnymi kolorami niczym w kalejdoskopie. W wystroju meczetu dominuje kolor różowy, a motywem przewodnim są różowe kwiaty. Jest to rzadko spotykane w architekturze islamskiej. Tradycyjnymi kolorami przypisanym sztuce sakralnej Islamu są błękit i zieleń. Róż w perskiej literaturze i poezji był barwą symbolizującą piękno.

Klimat utrzymanych w różowych odcieniach mozaik, uzupełnia barwne światło wpadające przez witraże. Oprócz różu i czerwieni pojawiają się też błękity, fiolety oraz żółcie i seledyny. Tak bogate kolory sprawiają, że zwiedzający meczet mają wrażenie jakby znaleźli się we wnętrzu drogocennego klejnotu. Największe wrażenie sala robi o poranku, kiedy cała feria barw migocze na pokrytej perskimi dywanami posadzce oraz na mozaikowych ścianach.  Główna sala budowli przypomina baśniową krainę pełną magii i przepychu. Wnętrze Różowego Meczetu w Shiraz to przykład irańskiej architektury w najlepszym wydaniu.