Witraże w katedrze w Mediolanie

Gotycka katedra pod wezwaniem Narodzin Najświętszej Marii Panny w Mediolanie, zalicza się nie tylko do najbardziej znanych, ale też największych świątyń na całym świecie. Jej początki sięgają VI wieku, kiedy w tym miejscu znajdowały się dwie niewielkie budowle – bazylika pod wezwaniem św. Tekli, oraz wczesnochrześcijańska katedra Santa Maria Maggiore. Obecna świątynia swój początek miała w XIV wieku, jednak budowa ciągnęła się przez stulecia, a ostatnie elementy dodano dopiero w 1965 roku. Katedra w Mediolanie była świadkiem ważnych wydarzeń historycznych – tutaj Napoleon koronował się na króla Włoch, a najsłynniejszą postacią z nią związaną był św. Karol Boromeusz – arcybiskup Mediolanu, który został tu pochowany.

Do popularności katedry przyczyniają się również jej niesamowite, zdobiące wnętrze witraże, które należą do największych na świecie. Niektóre z nich pochodzą z XIX wieku, ale najstarsze sięgają czasów pierwszych lat wznoszenia świątyni. Są to dwa okna w prawym ramieniu transeptu przedstawiające św. Jakuba i św. Katarzynę Aleksandryjską oraz okazały witraż w prawym ramieniu transeptu z wizerunkiem św. Katarzyny ze Sieny. Niewiele młodsze są trzy witraże po prawej stronie nawy oraz dwa przeciwległe, znajdujące się przy wejściu do ambitu.

Większość mediolańskich witraży przedstawia sceny biblijne. Duże okno ilustrujące życie Jezusa od momentu Zwiastowania do Ukrzyżowania znajduje się z prawej strony kościoła, przy zachowanych starych konfesjonałach. Podzielone jest ono na wiele małych, prostokątnych kwater, z których każda obrazuje inne wydarzenie z życia Zbawiciela. Scena przedstawiająca wiszącego na krzyżu Chrystusa została ulokowana w takim miejscu, że wpadające w pogodny dzień promienie słoneczne otaczają jego postać, oświetlając ją i nadając przedstawieniu Ukrzyżowania mistyczny charakter.

Ciekawy jest również umieszczony w prezbiterium, na tyłach ołtarza, witraż przedstawiający Adama i Ewę opuszczających Eden. Według miejscowej legendy pierwsi ludzie zaraz po wygnaniu z raju udali się do Mediolanu, aby tam kupić sobie ubrania.

Wypełnione licznymi, ogromnych rozmiarów witrażami wnętrze mediolańskiej katedry, to niezwykłe miejsce, które warto zobaczyć na własne oczy. Ukazane w nich biblijne wydarzenia przedstawiono bardzo szczegółowo, a żywe, nasycone barwy sprawiają, że wnętrze świątyni mieni się różnokolorowym światłem. Dodatkowo okna katedry są okresowo podświetlane (np. podczas świąt), dzięki czemu niesamowite bogactwo witraży można podziwiać także na zewnątrz budowli.