Le Mans położone jest nad rzeką Sarthe, w północno-zachodniej Francji. To miasto znane głównie ze sportów motorowych – znajduje się tu jeden z najsłynniejszych torów wyścigowych na świecie. Jednak miłośnicy tradycyjnego zwiedzania też znajdą coś dla siebie. Miejsce, które na pewno warto odwiedzić podczas wizyty w Le Mans, to katedra św. Juliana. Budowla jest bardzo ciekawa pod względem architektonicznym, ponieważ łączy w swojej bryle romańską nawę i gotycki chór. Jednym z najcenniejszych skarbów świątyni są doskonale zachowane, średniowieczne witraże.
Św. Julian z Le Mans żył w IV wieku. Pochodził z Rzymu i tam został wyświęcony. Zajmował się chrystianizacją i został wybrany pierwszym biskupem Le Mans. Przypisywano mu też różne cuda – zażegnanie suszy czy wskrzeszenie umarłego. W Wielkim Zachodnim Oknie katedry, w centralnej części przedstawiono postać świętego, a w otaczających jego wizerunek kwaterach ukazano sceny z jego życia. Witraż ten pochodzi z około 1155 roku.
Oprócz okna ze św. Julianem w nawie świątyni można zobaczyć blisko dwadzieścia witraży pochodzących z XII wieku. Wszystkie z wyjątkiem jednego zostały tu przeniesione ze swoich pierwotnych lokalizacji. Okna odrestaurowano w XIX wieku.
Do najcenniejszych należy okazałe Okno Wniebowstąpienia, umieszczone w zachodnim krańcu południowej nawy. Jest ono datowane na 1120 rok – zalicza się wiec do najstarszych, zachowanych witraży w całej Francji. To też jedyny z XII-wiecznych witraży w katedrze, który pozostał na swoim pierwotnym miejscu. Przedstawia Maryję w otoczeniu Apostołów. Oczy postaci są zwrócone w górę – interpretuje się, że ponad nimi przedstawiona była scena Wniebowstąpienia Chrystusa, która się nie zachowała.
W górnych partiach chóru można zobaczyć późniejsze, gotyckie już witraże z XIII wieku, które w dużej mierze pozostały nienaruszone. Przedstawiają sceny biblijne ze Starego i Nowego Testamentu, a także epizody z życia Matki Boskiej i żywoty świętych. Tematyka jest dość chaotyczna. Nie da się tu wyróżnić jednego, spójnego programu. Niektóre przedstawienia, jak np. cud żydowskiego chłopca z Bourges czy historia św. Teofila powtarzają się w różnych oknach. Również pod względem stylistycznym gotyckie witraże z Le Mans są bardzo zróżnicowane.
Zespół witraży w Le Mans należy do najcenniejszych, średniowiecznych zbiorów we Francji. Swoim pięknem i okazałością ustępują jedynie witrażom w Chartres.