Witraże Tiffany w kościele Św. Łukasza w Iowa

Witraże Tiffany w kościele Św. Łukasza w Iowa

Dzieła Louis’a Comfort’a Tiffany są bardzo popularne na świecie, jednak mało znane są witraże Tiffany w kościele Św. Łukasza w Iowa, w Stanach Zjednoczonych.

W roku 1895 w miejscowości Dubuque, w stanie Iowa rozpoczęto kolejną przebudowę istniejącego tam kościoła, który od tego momentu miał pozostawać pod wezwaniem Św. Łukasza. W ramach przebudowy okna kościoła wypełniły wspaniałe witraże z pracowni Tiffany w Nowym Jorku. W 1897 roku kościół został oddany do użytku a koszt całej budowy wyniósł 100 tysięcy dolarów. Dzisiaj zapewne tylko jeden z witraży Tiffany z okna starego kościoła w Dubuque jest wart wielokrotnie  więcej.

W kościele Św. Łukasza w Dubuque mieści się piąta co do wielkości w Stanach Zjednoczonych  kolekcja dzieł Louis’a Comforta Tiffany. Każde okno w tym kościele to wyjątkowe dzieło sztuki. Codziennie odwiedzają to sanktuarium tysiące turystów z całego świata. Louis Tiffany stworzył specjalny, opalizujący rodzaj szkła, który był potem wykorzystywany w jego dziełach sztuki witrażowej. Dzięki swojej unikalnej technice Tiffany był w stanie dosłownie wyrzeźbić realistyczne fałdy materiałów, fale wodne czy promienie słońca na swoich barwnych, szklanych obrazach. Twarze przedstawione w witrażowych oknach Tiffany emanują intensywnym blaskiem nad otaczającymi je scenami. Kolory są genialne i lśnią jak klejnoty, zmieniając odcienie w zależności od kąta patrzenia, pory dnia, pogody a nawet pory roku. Te wspaniałe dzieła sztuki witrażowej nigdy nie są takie same, gdy je oglądamy i zawsze mogą zaskoczyć nas nowym pięknem.

Witraże Tiffany w kościele Św. Łukasza w Iowa, to wybitne dzieła sztuki witrażowej tego sławnego autora.

Okna witrażowe Tiffany kościoła w Dubuque są równe najwspanialszym dziełom sztuki witrażowej, jakie są znane na świecie. Autor użył pełnego arsenału broni artystycznej,  czego wynikiem jest pokonanie bariery koloru, światła i linii. W opalizujących  oknach widać niezwykłe, faliste szkło, które tworzy draperie, jak na sztychach starych mistrzów malarstwa.  Mamy tu również użyte wytrawione szkło i teksturowane a także walcowane szkło. Światło wpadające  przez okna przekształca panele barwnego szkła i paski z ołowiu w cudowne klejnoty. Efekt jest wyjątkowy i głęboko zapada w dusze oglądających.

W skład kolekcji witraży Tiffany znajdujących się w kościele w Dubuque wchodzą następujące okna:

  • Okno „Dziewica wśród lilii”, znajdujące się nad ołtarzem. Jest obrazem zmartwychwstania, przekazanym przez rodzinę Richardsona na pamiątkę ich zmarłej córki, Harriet. Mówi się, że twarz dziewicy jest podobizną tej pięknej, młodej kobiety, która zmarła, gdy miała zaledwie 18 lat.
  • Najbardziej jaskrawe kolory ze wszystkich okien posiada to, na którym znajduje się Dawid, król Izraela, odziany w bogato zdobione szaty i koronę ze złota, nakazujący dwóm młodym bardom śpiewać. Lew na obrazie symbolizuje odwagę Dawida, jako pasterza a harfa pokazuje, że był utalentowanym muzykiem. Był to ostatni witraż zainstalowany przez Tiffany w oknie kościoła.
  • Okno ” Chrzest Chrystusa” obrazuje postaci Jezusa i Jana Chrzciciela, które są narysowane z wyjątkową precyzją. Irysy rosnące na skraju falującej, opalizującej wody stanowią żywy, artystyczny akcent na witrażu. To okno zainstalowane zostało w 1916 roku.
  • Okno „Dobry Pasterz” to arcydzieło. Było eksponowane na wystawie w Kolumbii w 1893 roku przez Tiffany Company, jako ich najdoskonalsza produkcja w szkle i zostało później zakupione dla kościoła w Dubuque. Witraż został zainstalowany w 1896 roku.
  • „Wniebowstąpienie Chrystusa” to największe okno witrażowe w kościele znajdujące się na północnej ścianie. Przedstawia Chrystusa w szatach połyskujących perłowo, otoczonego przez cherubinowe twarze wśród chmur. Witraż zainstalowano w 1896 roku.
  • Okno” Anioła Zwycięstwa” zostało przekazane kościołowi w 1896 roku. Skrzydlaty anioł z podniesioną ręka, trzymającą gałązkę palmową, stoi na tle żywych, kontrastujących ze sobą, kolorów wczesnego świtu. Duża winorośl, obciążona fioletowymi winogronami, znajdująca się na witrażu, symbolizuje jedność Kościoła.
  • Okno „Chrystus i dzieci” przedstawia postać Chrystusa trzymającego śpiące dziecko na jednym ramieniu a drugą ręką błogosławiącego małego chłopca. Okno zainstalowano w 1916 roku.
  • Okno ” Dobry Samarytanin” obrazuje jedną z przypowieści o Jezusie. Zarówno w swym traktowaniu podmiotu, jak i w wykwintnej i powściągliwej kolorystyce, witraż ten jest dziełem o wyjątkowym pięknie. Ufundowano go w 1916 roku.
  • „Okno zadań” jest na wschodniej ścianie kościoła największym witrażem, przedstawiającym nieznanego autora Księgi Hioba. Postać trzymająca pióro i księgę stoi na tle krajobrazu Palestyny i Morza Martwego.
  • Witraż „Róże Tiffany” to panele w drzwiach przesuwnych. Górny rząd witraży w drzwiach zawiera symbole początku i końca – Alfa i Omega. Lampka oliwna i symbol otwartej księgi reprezentują Biblię.

Witraże Tiffany w sanktuarium w Dubuque są jak wspaniałe obrazy, bogato kolorowe i błyszczące niczym bezcenne klejnoty. Ktoś, kto dostąpi możliwości przebywania w bliskości tych nieprzeciętnych dzieł sztuki witrażowej, na zawsze pozostanie w zachwycie nad niepowtarzalnym kunsztem prac Louis’a Comfort’a Tiffany.

 

 

 

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Sprawdź również

Niezwykłe muzeum sztuki szklanej w Japonii

Niezwykłe muzeum sztuki szklanej w Japonii

Sztuka szklarska kraju kwitnącej wiśni zyskała już światową sławę, dlatego warto odwiedzić niezwykłe muzeum sztuki ...