Witraż z przedstawieniem Jana Pawła II w baptysterium w Pizie

Baptysterium pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Pizie, to największa tego typu budowla w całych Włoszech. Wzniesione na planie koła baptysterium, stanowi część zabytkowego kompleksu, który wznosi się na Campo dei Miracoli. W jego sąsiedztwie znajduje się romańska katedra, cmentarz oraz kampanila czyli słynna Krzywa Wieża. Baptysterium, którego początki sięgają roku 1152, przez kolejne wieki było kończone, a wieńcząca je ogromna kopuła powstała dopiero pod koniec XIV wieku. Wnętrze jest dość skromne, jednak znajdujące się w nim wyposażenie jak np. ośmiokątna chrzcielnica czy dekoracyjna ambona, należą do najwspanialszych włoskich dzieł sztuki średniowiecznej. Całości wystroju dopełniają subtelnie rozmieszczone, kolorowe witraże. W 2018 roku cztery okna zyskały nowe witraże, które zstąpiły znajdujące się tam wcześniej XIX-wieczne dzieła. Wśród nich pojawiło się również okno z przedstawieniem papieża Polaka.

Wypełniający niewielkie, półkoliście zamknięte okno witraż, ma wyraziste, nasycone kolory. Jan Paweł II klęczy na placu św. Piotra, w tle widać bazylikę watykańską. Ojciec Święty ubrany jest w białą sutannę z czerwonym płaszczem, na głowie ma piuskę. W obu dłoniach trzyma papieski pastorał z krzyżem, który wznosi do góry w ekspresyjnym geście. Jego oczy wpatrzone są w ukrzyżowanego Chrystusa. Za papieżem stoi Matka Boska w intensywnie błękitnych szatach. Na dole witraża widać rękę trzymającą pistolet, która przypomina o zamachu z 1981 roku. Poniżej znajduje się czerwona flaga ze swastyką oraz symbolami komunistycznym, a obok niej papieska mitra umieszczona na tle intensywnie żółtej draperii.

Pomysłodawcą cyklu w czterech nowych oknach baptysterium był arcybiskup Pizy, Giovanni Paolo Benotto. On również przewodniczył komisji, która z 57 nadesłanych projektów konkursowych, wyłoniła wykonawcę. Został nim włoski malarz, grafik a także wybitny znawca sztuki średniowiecznej, Francesco Mori. Witraże przedstawiają cykl figuratywny przedstawiający cztery postaci powiązane z Pizą. Oprócz św. Jana Pawła II, znalazł się tam również błogosławiony Paweł VI. Obaj papieże zostali ujęci na witrażach na pamiątkę ich wizyt duszpasterskich w Pizie. Kolejne okno przedstawia błogosławionego Giuseppe Toniolo, który był ekonomistą i socjologiem związanym z Pizą. Zapisał się w historii kościoła jako ważna postać zajmująca się organizacją włoskiego laikatu. Ostatnią z przedstawionych postaci jest św. Rajner – patron podróżujących, a także miasta Piza, pochowany w tutejszej katedrze.