Biblioteka Publiczna w Ottawie sięga swoją historią przełomu XIX i XX wieku. W mieście istniały wtedy niewielkie, prywatne czytelnie, ale nie było miejsca zapewniającego powszechny dostęp do książek. Inicjatywę podjęła bardzo aktywnie działająca Lokalna Rada Kobiet. Ich inicjatywa została szybko podchwycona i w 1906 roku został wzniesiony pierwszy budynek, który ufundował Andrew Carnegie, jeden z najbogatszych ludzi tamtych czasów. Po wejściu do gmachu biblioteki, tym co przyciągało największą uwagę były okazałe schody, które wspaniale rozświetlał niezwykły witraż. Budynek ten nie zachował się do dzisiejszych czasów, ale w nowej siedzibie wciąż można zobaczyć witraż, który go zdobił.
W latach 60. XX wieku budynek Biblioteki Publicznej w Ottawie był już w bardzo złym stanie. Pomieszczenia, w których znajdowały się zbiory były przepełnione, a całość bardzo zaniedbana. W związku z tym Rada Biblioteki podjęła decyzję o wyburzeniu starego gmachu i wybudowaniu na tym samym miejscu nowego. Ciekawą inicjatywą wykazała się Jean de Temple, asystentka dyrektora biblioteki. Postawiła sobie ona za cel ocalenie witraża. Kiedy w 1971 roku przystąpiono do wyburzania, delikatnie wyjęto okno i starannie spakowano je, aby nie uległo zniszczeniu. Nowy budynek został zaprojektowany przez George’a Bemi, a twórca przewidział w nim także miejsce dla ocalonego witraża.
Okno umieszczone jest na wschodniej ścianie budynku, na antresoli w głównym holu. Najlepiej widać je ze schodów pomiędzy drugim a trzecim piętrem. Witraż miał być hołdem dla literatury. W środkowej części przedstawiono alegorię czytelnictwa. Postać ma na sobie obficie marszczone szaty w kolorze bieli i fioletu. Jedną rękę wznosi do góry, drugą przewraca strony leżącej przed nią, dużej księgi. Dookoła, w obramieniach z laurowych wieńców przedstawiono znanych literatów: poetę z Ottawy Archibalda Lampmana, Lorda Byrona, Charlesa Dickensa, Thomasa Moore’a, sir Waltera Scotta, Williama Shakespeare’a oraz Alfreda Tennysona.
Oddział Główny Biblioteki Publicznej w Ottawie mieści się na rogu ulic Metcalfe Street i Laurier Avenue West, w samym centrum miasta, dokładnie w tym samym miejscu, co nieistniejąca dziś Biblioteka Carnegie. Witraż jest jedynym elementem, który zachował się z pierwszego budynku. Z okazji 75-lecia istnienia Biblioteki Głównej w Ottawie, zdecydowano, że zostanie on symbolem tej instytucji. Pojawił się wtedy na plakatach, które były rozwieszone w całym mieście.