Tłumaczenie: Aleksandra Kuraszkiewicz Rok wydania: 2001
Książka stanowi obszerne kompendium wiedzy witrażowniczej – zarówno w zakresie tworzenia witraży, jak i ich renowacji. Przedstawia krok po kroku kolejne etapy pracy nad projektami realizowanymi za pomocą różnych technik, od łączenia ołowiem po zupełnie nowe i mało znane sposoby łączenia silikonem.
Zawiera także wiadomości o materiałach, narzędziach i różnych rodzajach witraży. Odrębna część książki poświęcona jest technikom renowacji starych witraży. Zamiarem autora książki było stworzenie pomocy naukowej, która informuje o historii, materiałach, narzędziach oraz najczęściej stosowanych technikach tworzenia witraży. Lektura jej pozwoli również zrozumieć i pokochać sztukę witrażowników, których dzieła zmieniają oświetlenie i kolor wnętrz, przekształcając je w miejsca magiczne, gdzie odpoczywają zmysły i dusza.
Pierwsza część książki poświęcona jest historii witrażu. Obejmuje najważniejsze osiągnięcia w tej dziedzinie sztuki od jej średniowiecznych początków do czasów współczesnych. Dzięki pracom wybitnych mistrzów możemy obecnie podziwiać ogromną różnorodność techniczną i artystyczną witraży.
W drugiej części znajdują się rozdziały poświęcone materiałom i narzędziom stosowanym przy wykonywaniu witraży. Są tu również opisy szczegółów technicznych, począwszy od narysowania projektu aż do nałożenia patyny. Pomocne będą także ćwiczenia pokazujące krok po kroku proces powstawania różnych rodzajów witraży.
Trzecia część daje czytelnikowi możliwość zapoznania się z podstawowymi etapami renowacji starych witraży. Uzupełnieniem materiału jest słownik. Znajdują się w nim definicje pojęć, które ze względu na swój specjalistyczny charakter nie pojawiły się w tekście. Książkę zamyka obszerna bibliografia, dzięki której można poszerzyć wiedzę w zakresie wybranego zagadnienia.