Stacja kolejowa Ōmiya w prefekturze Saitama jest ważnym punktem najdłuższej w całej Japonii linii kolejowej superekspresów Tōhoku Shinkansen, która łączy Tokyo z Shin-Aomori. Ogromna przestrzeń stacji, jest równocześnie galerią handlową. Zgodnie z ideą japońskich kolei, starano się stworzyć estetyczną przestrzeń stacji. W efekcie wysiadający z pociągu pasażerowie mogą podziwiać wykonaną z wielkim rozmachem, niezwykłą witrażową ścianę, która pokazuje w jaki sposób piękno i technologia mogą łączyć się w spójną całość.
Witraż został zamontowany w 1981 roku. Zaprojektował go znany na całym świecie artysta, Ludwig Schaffrath, a wykonał cieszący się również duża sławą niemiecki warsztat Oidtmanna. Przeszklenie ma wymiary 4,4 m x 12,5 m. Kompozycja zatytułowana Light, water and life, wyróżnia się ciekawą kolorystyką i niespotykaną formą. Witraż jest abstrakcyjny, jednak wyraźne są inspiracje światłem i wodą. Przedstawia spadający z chmur deszcz i wypływającą spod ziemi wodę. Można go odczytywać jako nawiązanie do wyspiarskiego położenia Japonii oraz występujących tam gorących źródeł. Przecinające kompozycje linie są niezwykle dynamiczne. Nawiązują one do obsługiwanego przez stację Shinkansena. To zasugerowane w abstrakcyjnej kompozycji połączenie dwóch żywiołów – pędzącego z zawrotną prędkością pociągu oraz wody pokazuje niezwykle dynamiczny, ale też harmonijny związek natury z technologią.
Autor tej niezwykłej kompozycji, Ludwig Schaffrath (1924 – 2011) był sławnym, niemieckim artystą i profesorem akademickim, znanym przede wszystkim z nowoczesnych projektów witrażowych. Po ukończeniu edukacji artystycznej pracował jako asystent Antona Wendlinga, który wywarł spory wpływ na jego twórczość. Jedną z pierwszych realizacji Schaffratha były okna w krużgankach katedry w Akwizgranie. Schaffrath zrezygnował zupełnie z malarstwa, aby w pełni poświęcić się sztuce dekoracyjnej. Dzięki swoim oknom, realizowanym z wielkim rozmachem, określany jest mianem najbardziej monumentalnego twórcy witraży na całym świecie. Jest również autorem wielu mozaik ze szkła, kamieni i innych materiałów.
Schaffrath to artysta, który wyróżnia się dużą odwagą w poszukiwaniu nowych, oryginalnych rozwiązań. Jego prace zawsze przyciągały duży rozgłos, a dla wielu młodych artystów do dziś jest inspiracją. Przeszklona ściana Schaffratha na stacji Ōmiya jest niezwykle ekspresyjna, a równocześnie wyczuwa się w niej harmonię. Kolory są jasne, ale nie monochromatyczne, jak w innych dziełach tego artysty. Swoją skalą oraz kolorystyką witraż idealnie wpisuje się w miejsce, w którym jest zamontowany.