Villa Glass Studio
Wykorzystanie szklanych powierzchni w aranżacjach wnętrz to sprawdzony sposób na stworzenie przyjemnego wrażenia przestrzenności. Szkło nie jest już wyłącznie drobnym elementem zdobniczym, lecz coraz częściej wchodzi w skład konstrukcji architektonicznych.
Nikogo już nie zaskakuje widok szklanych stołów, kafelków czy nawet ścian oddzielających poszczególne pomieszczenia. Stopniowo przyzwyczajamy się także do chodzenia po powierzchniach z tego materiału, który okazuje się nie tylko gustownym, ale też bardzo wytrzymałym rozwiązaniem dekoracyjnym.
Wykorzystanie szkła w konstrukcjach schodów pozwala stworzyć niecodzienną aranżację wnętrza każdego typu – podkreśla Marek Malik, marketing manager czołowego producenta fusowanego szkła architektonicznego. Jednocześnie dzięki procesowi hartowania oraz niezbędnym zabezpieczeniom jest ono niezwykle trwałe i spełnia ściśle określone wymogi bezpieczeństwa. Dodatkowo, całoszklany stopień jest zbudowany zawsze ze szkła warstwowego, laminowanego.
Stosowanie specjalnej techniki wytapiania, tzw. fusingu pozwala nadać stopniom niezliczoną ilość kształtów. W połączeniu z możliwością naniesienia na ich powierzchnie różnych wzorów i kolorów powstaje więc perspektywa zaprojektowania schodów, które staną się oryginalnym, artystycznie wykonanym przejściem między pomieszczeniami. Optyczne powiększenie wnętrza zapewni natomiast montaż całkowicie przezroczystych stopni, które nadadzą nowy wymiar rutynowym czynnościom przemieszczania się między pokojami.
Dowolność wyboru dekoracji na szklanych schodach sprawia, że sprawdzają się one zarówno w domach prywatnych, jak i w biurach, galeriach czy innych przestrzeniach publicznych. Łącząc niebanalną estetykę z bezpieczeństwem użytkowania stanowią znakomitą alternatywę dla tradycyjnych konstrukcji.
Wykorzystanie szkła fusingowanego we wnętrzach praktycznie nie ma ograniczeń. Można je wykorzystać w drzwiach, kabinach prysznicowych, drzwiach restauracyjnych, dużych drzwiach przesuwnych, balustradach (ze stalowymi oprawami), wszelkich przeszkleniach stałych (ściankach, przeszklonych biurach itp.), panelach ściennych, kafelkach ściennych oraz schodach, które mogą być wsparte na konstrukcji drewnianej lub metalowej.
Także kolorystyka i zdobienia nie stanowią problemu, ponieważ szkło fusingowane jest formowane ręcznie i dostępne w każdym kolorze z palety RAL. Można zamówić wzory z dostępnej palety, lub każdy inny wzór, który artysta przekłada na szkło.
Czy to jest bezpieczne?
Szkło hartowane (może być fusingowane lub nie) jest bardzo bezpieczne. W razie ewentualnego stłuczenia (pęka na tysiące małych elementów, dzięki czemu nie tworzą się niebezpieczne płaty, które spadając z pewnej wysokości mogą poważnie ranić. Sporą rolę odgrywa tu też prawo budowlane. Dla przykładu schody muszą być skonstruowane przynajmniej z dwóch warstw – w przypadku pęknięcia jednej, pozostałe muszą utrzymać osobę, która się na nich znajduje. Dlatego szklane schody laminuje się, przy czym sama folia jest dodatkowym wzmocnieniem konstrukcji.
Własny projekt
Niektóre firmy oferują możliwość stworzenia od podstaw indywidualnego projektu drzwi. Aranżacje wykonane według wskazówek klienta pozwalają urządzić niepowtarzalne wnętrze, zgodne z jego wizją i oczekiwaniami.
Nad całym procesem, od momentu stworzenia rysunku, aż do chwili, gdy szklana płyta opuści piec hutniczy, czuwa artysta plastyk, który jest odpowiedzialny za prawidłowy przebieg każdej z faz produkcji. Przygotowuje on kilka rysunkowych projektów, z których klient wybiera jeden, najbardziej mu pasujący. Projekt zaakceptowany, bez zmian we wzorze czy kolorystyce, zostaje później przeniesiony na szklaną taflę.
Istotnym elementem całości procesu jest formowanie szkła. Ten sam artysta własnoręcznie formuje taflę dbając o odpowiedni dobór i proporcje kolorów. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu wcześniej wspomnianego fusingu – metody formowania szkła, która pozwala na stworzenie niemal każdego wzoru i uzyskanie dowolnej barwy.
Osoby, pragnące stworzyć swoją autorską aranżację mogą zgłosić się z własnym projektem – dodaje Marek Malik z Villa Glass Studio. Po konsultacji ze specjalistą i ocenie możliwości wykonania, propozycja jest modyfikowana lub od razu rusza do produkcji. Źródłem inspiracji do tworzenia własnych projektów szklanych elementów są najczęściej ciekawe kompozycje, znane obrazy czy różne abstrakcyjne formy, często ściśle związane z koncepcją całego wnętrza. Stworzone dzięki wyjątkowej metodzie drzwi, kabiny prysznicowe czy panele szklane własnego projektu przez lata będą zdobić wnętrza i zachwycać nie tylko członków najbliższej rodziny.