Spotkania z witrażami i literaturą – Legionowo 2011

Andrzej Bochacz

W dniach od 22 do 24 lipca 2011 r. odbyło się fascynujące spotkanie ze sztuką witrażu. Do Legionowa przyjechało kilkudziesięciu artystów i miłośników tej pięknej dziedziny sztuki skupionych w grupie easy-Art. W ciągu trzech dni mieszkańcy Legionowa, Warszawy oraz pobliskich miejscowości uczestniczyli w licznych imprezach towarzyszących i poznawali tajniki tworzenia szklanych dzieł. Oficjalnie Spotkania z witrażami i literaturą – Legionowo 2011 było związane z finałem I Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Augustyna Barana oraz z IV Ogólnopolskim Zjazdem easy-Art.

Trzy dni trwania imprezy powinny dawać uczestnikom duży komfort czasowy. W rzeczywistości, napięty plan wyznaczał rygorystyczne realia.

Podczas finału konkursu literackiego organizatorzy wręczyli laureatom nagrody. I Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Augustyna Barana odbił się niemałym echem w polskim środowisku prozatorskim. Niemal dwudziestotysięczna liczba odsłon strony internetowej konkursu oraz 390 utworów, które wpłynęły do oceny, pozwalają uznać to przedsięwzięcie za wyjątkowo udane. Komisja konkursowa, w skład której wchodzili uznani naukowcy Instytutu Badań Literatury PAN oraz dziennikarze miała niełatwe zadanie. W rezultacie poza regulaminowymi siedmioma nagrodami głównymi przyznano, aż dwadzieścia dodatkowych wyróżnień. Po zakończeniu rozdania nagród i wyczerpaniu programu imprezy laureaci, członkowie komisji konkursowej oraz zaproszeni goście przenieśli się do sprzyjającej działaniom artystycznym kawiarni Coffetown, gdzie dyskusjom nie było końca.

Uczestnicy oraz licznie odwiedzający nas goście wysłuchali czterech wykładów związanych ze sztuką witrażu. Poznaliśmy szczegółowo tajniki nowatorskiej technologii tworzenia witraży – 12U. Wysłuchaliśmy interesujących rozważań o tym „Jak zrobić dobry witraż?”. Uczestniczyliśmy w barwnej wycieczce podczas wykładu „Urokiem krakowskich witraży”. Zgłębialiśmy wreszcie istotę sztuki witrażu. Wykłady prowadzili z właściwą sobie pasją Dawid Zborowski oraz autor tego artykułu.

Spotkania z witrażami i literaturą, to dwa koncerty. Pierwszy odbył się w sali widowiskowej Urzędu Miasta Legionowo. Wysłuchaliśmy pięknych utworów w wykonaniu Trio Strobla. Janusz Strobel (gitara), Mariusz Bogdanowicz (kontrabas) i Piotr Biskupski (perkusja) wprowadzili nas na niemal godzinę w pełen spokoju świat bossa novy.

Drugiego koncertu w wykonaniu Marka Gordzieja z jego zespołem można było wysłuchać w kameralnej sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Legionowie. Balladowo oraz poetycko widzowie spędzili czas późnym wieczorem.

Wytrwali „kibice” i uczestnicy wzieli udział w wyjątkowej wystawie witraży. Tuż przed północą w rytmach perkusji oglądaliśmy witraże w świetle płonących pochodni. Niepowtarzalna i jedyna w swoim wyrazie prezentacja szklanych wizerunków na długo pozostanie w naszej pamięci.

Równolegle z planowymi punktami trzydniowej imprezy w holu Urzędu Miasta można było oglądać wystawę witraży autorstwa członków grupy easy-Art.

Świeżość i nowatorstwo pomysłów a także wysoka jakość artystyczna miło zaskakiwała oglądających, którzy podziwiali dzieła zachęceni licznymi zapowiedziami w lokalnych mediach lub przy okazji załatwiania spraw urzędowych.

Spotkania z witrażami i literaturą, to również rozstrzygnięcie konkursu na projekt witraża na temat Euro 2012. Projekty można było oglądać w Urzędzie Miasta a oceniającymi była publiczność uczestnicząca miedzy innymi w koncercie Trio Strobla, która przy użyciu kart głosowania wybrała najlepsze wg nich projekty.

Elementem spajającym trzydniowe spotkania było wspólne wykonanie witraża. Legionowska Pracownia Witraży 12U wyszła z inicjatywą, aby w przeszklonym atrium Urzędu Miasta Legionowo stworzyć stałą wystawę, która będzie prezentowała historię miasta. Wystawę ma tworzyć cykl kilkunastu witraży. Aktywni uczestnicy trzydniowej imprezy wykonali witraż inicjujący wspomniany cykl witraży.

Praca powstała wg projektu Andrzeja Bochacza. Projekt był konsultowany z Dyrektorem Jackiem Szczepańskim z Muzeum Historycznego Miasta Legionowa. Witraż przedstawia on największe sukcesy miasta i jego mieszkańców w najważniejszych na świecie zawodach w lotach balonowych o puchar Gordon Benetta. W dwudziestoleciu międzywojennym, stacjonował w Legionowie II Batalion Balonowy. Wówczas, w latach 1933, 1934 i 1935 zwycięzcami byli Franciszek Hynek, Zbigniew Burzyński i Władysław Pomaski. Dwukrotnie zdobyli puchar na balonie SP-ADS „Kościuszko”. Sukces legionowskich załóg powtórzyli inni sportowcy w roku 1983 na balonie SP-BZO „Polonez”, który został wyprodukowany w Legionowie w Zakładach Sprzętu Technicznego i Turystycznego Aviotex.

Spotkania z witrażami i literaturą – Legionowo 2011 na długo zapadną w pamięci uczestników oraz licznych gości, którzy zasypywali nas pytaniami wypływającymi z rodzących się fascynacji. Bogaty plan imprez towarzyszących, możliwość wymiany doświadczeń oraz praktycznych działań już pozwolił na kreślenie przyszłorocznych zamierzeń związanych z kolejnym zjazdem easy-Art.

Przychylność oraz zaangażowanie Urzędu Miasta Legionowo, Miejskiego Ośrodka Kultury w Legionowie, patronat medialny Gazety Powiatowej oraz pomoc wielu organizacji i osób prywatnych pozwoliły na zorganizowanie bardzo interesującego przedsięwzięcia kulturalnego na mapie naszego kraju. Za okazaną życzliwość uczestnicy składają serdeczne podziękowania.