Witraż to połączenie niezwykłe – szkło i światło dają zachwycający efekt. Są one charakterystyczne dla sztuki sakralnej – odwiedzając więc kościoły czy katedry, warto więc zawsze zwracać uwagę na to, czy w oknach nie widnieją finezyjne dzieła sztuki witrażowej. Niektóre =są niezwykle precyzyjne, świadczą o kunszcie twórcy, wiele ma też wielką wartość historyczną. Gdzie udać się, by podziwiać najpiękniejsze połączenia kawałków szkła?
Krakowska bazylika – najbardziej znane dzieło
To właśnie w Krakowie, w bazylice św. Franciszka można zobaczyć najbardziej chyba znany i jeden z piękniejszych i przejmujących witraży. „Bóg Ojciec – Stań się” to dzieło Stanisława Wyspiańskiego, które zachwyca kolejne pokolenia. Tym, co zwraca uwagę, jest nie tylko kolorystyka, ale samo przedstawienie postaci Boga jako dynamicznego, ekspresyjnego stwórcy. Dzieło Wyspiańskiego jest też spektakularne pod względem rozmiarów – jest wysokie na 8,5 metra i szerokie na 4 metry. Chłodne barwy, takie jak fiolet czy błękit, skontrastowane są z ciepłą żółcią i czerwienią. Witraż Wyspiańskiego musi zobaczyć każdy miłośnik tej sztuki.
Bazylika Mariacka – zachwycające witraże średniowieczne
W Krakowie należy też zobaczyć witraże zdobiące Bazylikę Mariacką. Trzy witraże w absydzie są jednymi z najstarszych – wykonano je w średniowieczu, między 1370 a 1400 rokiem. Przedstawiono na nich stworzenie świata według Starego Testamentu, a także sceny z życia Jezusa z Biblii ubogich. W Bazylice Mariackiej oprócz najstarszych witraży można podziwiać też te wykonane przez najwybitniejszych twórców w tej dziedzinie – Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera.
Kaplica w Jaszczurówce – witraże Witkiewicza
W niewielkiej drewnianej kapliczce w Jaszczurówce można podziwiać wielkie dzieła sztuki witrażowej. Ich autorem jest Stanisław Witkiewicz. Witraże przedstawiają wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej i Ostrobramskiej. Widnieją na nich też herby Polski i Litwy. W tej niepozornej kaplicy również poszczególne stacje drogi krzyżowej namalowano na szkle. W Jaszczurówce można podziwiać piękno tworzone przez szkło i światło.
Toruńska katedra – zabytkowa sztuka
Pielgrzymując po Polsce i poszukując witraży, które zachwycą i skrywają w sobie wartość historyczną, nie sposób nie wspomnieć o katedrze w Toruniu. Zachowały się w niej piękne średniowieczne witraże. W 1951 roku we wschodniej części katedry czterodzielne okno wypełniono 40 kwaterami witraży. Są one wierną kopią gotyckiego stylu. Pozostałości po witrażach z 1330 roku można podziwiać w górnej części rozet oraz na dolnych kwaterach okna.