Bogusław Skoczylas
Glassdom.pl
Witam wszystkich miłośników „Barw Szkła”. Pomysł na zbudowanie własnego pieca plątał mi się po głowie już od dłuższego czasu. Choć można prościej, zakup profesjonalnego pieca to spory wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Jednak pokusą było wykonanie własnego pieca o wymiarach takich jak w profesjonalnym urządzeniu. Decyzja zapadła po spotkaniu z witrażem klasycznym, gdzie piec jest nieodzowny. Do samego wypalenia: malatury, konturów wystarcza 700 stopni Celsjusza. Piec mogę wykorzystać również do stapiania szkła, czyli fascynującego fusingu. W założeniu podstawowym ustaliłem wymiary komory wewnętrznej na 50 x 50 cm oraz wysokość 30 cm. Wyższa wysokość pozwoli mi na wykonywanie prób w fusingu, dzięki czemu będzie można zmieścić proste formy do gięcia i formowania szkła.
Rozpoczęcie budowy pieca wydawało się prostą sprawą. Rozpocząłem poszukiwania informacji. Znalazłem cenne wskazówki na forum easy-Art. Dotarłem do artykułu „Historia pewnego pieca” na forum forum.knives.pl, który opisuje budowę pieca hartowniczego (artykuł ten znajdziemy w nr 1/2013 „Barw Szkła”).
Poszukiwania materiałów
Starałem się wybrać pomiędzy dobrym jakościowo materiałem a jego dostępnością w bliskiej okolicy. Wybór padł na IZO Zakład Izolacji Ogniotrwałych mieszczący się w Gliwicach z oddziałem w Katowicach. Nieocenione były rady pracowników IZO, z którymi odbyłem ciekawe rozmowy na temat budowy, wymogów, materiałów i oczywiście kosztów budowy pieca. Po przeanalizowaniu zdobytej wiedzy rozpocząłem kompletowanie materiałów. Większość została zakupiona w IZO. Korzystając z programu komputerowego INWENTOR zaprojektowałem obudowę. Program pomógł mi w przede wszystkim przy umiejscowieniu siłowników, które podnoszą ciężką pokrywę. Wykonanie obudowy z malowaniem proszkowym zleciłem w firmie, która realizuje zadania cięcia blach laserem.
Po zakończeniu gromadzenia niezbędnych materiałów pozostało rozpocząć montaż, który trwał około 15 godzin (nie uwzględniam czasu potrzebnego do wyschnięcia).
Materiały:
- Panel grzewczy można zrobić samemu nawijając drut na ceramiczne rurki lub umieścić spirale w szklanych rurkach ze szkła żaroodpornego .
- Płyta wewnętrzna (Płyta z włókna ceramicznego)
- Płyta zewnętrzna (Płyta krzemianowo – wapniowa)
- Kształtki na dno pieca (Prostka P23 NF1 230x114x64 mm)
- Przepusty ceramiczne i kostka
- Elementy podwieszenia panelu grzewczego (szpilka i krążek ceramiczny)
- Sterownik (mały, ale kosztowny)
- Termopara typ K
- SSR do załączania grzałek
- Radiator
- Obudowa
- Spoiwo do sklejenia płyt (Klej ALSIBLOK)
- Kable ,wtyczki ,zaciski
Po wklejeniu płyt na ściany musimy wkleić moduł grzewczy podwiesić go i zablokować
Podłączenie elektryczne jest bardzo etapem. Wymaga wiele uwagi oraz znajomości przedmiotu. (Jeżeli nie dysponujesz wiedzą w tym zakresie, to koniecznie skorzystaj z pomocy elektryka z uprawnieniami SEP).
Podczas łączeń pamiętać, że urządzenie pracuje w wysokich temperaturach i dobierać odpowiednie elementy. Mimo izolacji, spora część ciepła wydostaje się na zewnątrz.
Na rynku dostępnych jest wiele sterowników. Piec ma możliwość wprowadzenia piętnastu programów a każdy z nich do piętnastu kroków. Skorzystałem ze sterownika RE 72 (przy zamawianiu należy podać specyfikację do czego będzie wykorzystany).
Ze względu na bardzo szerokie możliwości sterownika polecam pierwsze programowanie przeprowadzić za pomocą programu LPCon. Programowanie wygląda bardzo zawile, ale po kilku razach jest proste , zwłaszcza że daje możliwość podglądu krzywej wypału.
Podczas pierwszego uruchomienia piec trochę dymi. Wewnątrz panuje wysoka temperatura i spaleniu ulegają wszelkie zanieczyszczenia. Może się również zmienić barwa obudowy.
Grzałki po temperatury 600 do 700 st. Celsjusza mają barwę jasno różową.
Gotowy piec na stojaku wyposażyłem w rolki. Ponieważ jest to ciężkie urządzenie, to znacznie łatwiej jest go przesuwać w pracowni.
Ważnym elementem jest uchwyt pokrywy. Należy użyć w rączce materiału izolującego termicznie.
Okno programu do programowania sterownika.
Bezwzględnie należy pamiętać o bezpieczeństwie. Wszystkie elementy muszą być uziemione.
Wykonanie zaprezentowanego powyżej pieca wymaga sporo wysiłku. Jest on jednak zrekompensowany wielką satysfakcją oraz znacznie niższymi kosztami. Fabryczne urządzenie kosztuje co najmniej dwukrotnie więcej.
glassdom@kozy.com.pl