Piękno zaklęte w szkle – twórczość René Lalique’a

Znany przede wszystkim jako wybitny jubiler okresu secesji, René Lalique był niezwykle wszechstronnym artystą o dużej fantazji, który odegrał ogromną rolę w rozwoju sztuki użytkowej. Wielobarwne szkło, wykorzystywane często w nietypowy sposób, było jednym z istotnych elementów jego dzieł.

René Jules Lalique urodził się 6 kwietnia 1860 roku w Aÿ we Francji. Początkowo uczył się rysunku i rzemiosła artystycznego w Collège Turgot w Paryżu, następnie studiował w Ecole des Arts Décoratifs oraz w Sydenham College w Londynie. Lalique podejmował współpracę z najważniejszymi przedsiębiorstwami jubilerskimi, w końcu założył własne.

Wyróżnił się jako niezwykle oryginalny producent biżuterii w stylu Art Nouveau. W swoich dziełach stosował nie tylko szlachetne i półszlachetne kamienie, ale też masę perłową czy kość słoniową. Jego biżuteria ozdobiona była elementami ze szkła, a czasem nawet w całości z niego wykonana. Było to bardzo nowatorskie podejście.

Lalique marzył o tym, aby piękne przedmioty były łatwo dostępne dla każdego. Dążył do opracowania techniki, dzięki której jego projekty mogłyby być produkowane na masową skalę. Na początku XX wieku artysta otworzył sklep przy 24 Place Vendôme, gdzie sprzedawał nie tylko swoją oryginalna biżuterię, ale także wyroby ze szkła, jak np. ozdobne wazony, misy, flakony, świeczniki.

Twórczość Lalique’a zwróciła uwagę znanego producenta perfum, Françoisa Coty. W 1908 roku nawiązali współpracę, w ramach której Lalique zaczął projektować flakony do perfum. Była to prawdziwa rewolucja. Wcześniej sprzedawano je po prostu w szklanych fiolkach, tak jak leki. Flakony Lalique’a nie tylko stanowiły piękną oprawę perfum, ale same w sobie były małymi dziełami sztuki.

Od 1910 roku Lalique skupił się wyłącznie produkcji szklanych przedmiotów utrzymanych w stylu Art déco. Wśród jego wyrobów duże wrażenie robiły te łączące przezroczyste szkło z jego mleczną odmianą. Stosował też emalie i patynę, a do swoich prac włączał elementy sztuki witrażowej. Jego dziełem były kryształowe szyby w wagonach Orient Expressu, które zaprojektował w 1925 roku.

René Lalique zmarł 1 maja 1945 roku w Paryżu. Uznawany jest za jednego z najbardziej uzdolnionych jubilerów wszechczasów. Również jego szklane flakony, wazony czy misy przyniosły mu wielką sławę i do dziś znajdują się w kolekcjach muzeów na całym świecie, a na aukcjach dzieł sztuki osiągają zawrotne ceny. Zarówno przy tworzeniu biżuterii, jak i dzieł ze szkła, artysta chętnie sięgał po inspiracje z natury. Charakterystyczne dla niego motywy to kwiaty, liście i roślinne ornamenty.

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Sprawdź również

Okna cesarskie w katedrze w Strasburgu

Katedra w Strasburgu nosząca wezwanie Najświętszej Marii Panny, to najważniejsza świątynia miasta, a także ważny ...