Katedra w Winchester należy do największych, gotyckich świątyń w całej Anglii. Jest chętnie odwiedzana przez turystów, nie tylko ze względu na swoją ciekawą historię i walory architektoniczne, ale też dlatego, że to właśnie tutaj pochowana jest jedna z najsłynniejszych, angielskich pisarek, Jane Austen. Również jedno z okien katedry zostało poświęcone jej pamięci.
Jane Austen urodziła się w 1775 roku. Jej twórczość była ceniona już za życia autorki i cieszy się dużą popularnością do dziś. Powieści Austen opisują życie angielskiej klasy wyższej na początku XIX wieku. Do najbardziej znanych dzieł pisarki należą „Duma i uprzedzenie, „Rozważna i romantyczna”, „Mansfield park” czy „Emma”. Jane Austen zmarła w 1817 roku. Jej pogrzeb odbył się w katedrze w Winchester – pisarka została pochowana w nawie północnej świątyni. Niedaleko nagrobka możemy podziwiać ufundowany w 1900 roku witraż poświęcony pamięci pisarki.
Okno podzielone jest na sześć części. W każdej z nich umieszczono jedną postać ujętą w architektoniczne obramienie, zwieńczone ozdobnym baldachimem. W centrum przedstawiono króla Dawida z harfą. Natomiast w środkowej części niższego rzędu widoczny jest św. Jan trzymający otwartą Ewangelię, w której możemy odczytać : „Na początku było słowo…”. Postaci umieszczone w zewnętrznych częściach to synowie Koracha, którzy byli autorami biblijnych psalmów. Każdy z nich trzyma długi zwój, a wypisane na nich łacińskie zdania nawiązują do religijności Jane Austen. W zwieńczeniu okna przedstawiono postać św. Augustyna.
Inskrypcję w języku łacińskim możemy przetłumaczyć: „Świętej Pamięci Jane Austen, która zmarła 18 lipca roku Pańskiego 1817”. Nawiązania do pisarki pojawiające się na witrażu nie są wcale oczywiste i dla osoby niezorientowanej mogą być słabo czytelne. Postać św. Augustyna jest rodzajem wizualnego kalamburu. W języku angielskim spotyka się skróconą wersję jego imienia – Austin, która brzmi jak nazwisko autorki.
Autorem witraża był Charles Eamer Kempe – jeden z najważniejszych projektantów i producentów witraży z epoki wiktoriańskiej, który wywarł ogromny wpływ na styl angielskiej sztuki witrażowej z przełomu XIX i XX wieku. Okno poświęcone pamięci Jane Austen jest charakterystycznym przykładem witrażu z końca XIX wieku, który doskonale wpisuje się w gotycką architekturę katedry.