Okna Niebios

Jan Sas

Wyspy Cooka są samorządną monarchią parlamentarną, która pozostaje w wolnym stowarzyszeniu z Nową Zelandią. Głową kraju jest królowa Elżbieta II, w której imieniu funkcję sprawuje Przedstawiciel Królowej. Piętnaście wysp ma łączną powierzchnię 240 km2 a głównym źródłem wpływów jest turystyka.

Wyspy Cooka mają swoją mennicę, która słynie na świecie z wydawania kolekcjonerskich monet.

W 2010 roku pojawiła się nowa, ciekawa kolekcja – „Okna Niebios”.

„Okna Niebios” to monumentalna kolekcja dzieł sztuki. Duże monety z lśniącego zimnym blaskiem srebra rozpromienia ciepło barw bijących z wkomponowanych w nie witraży. Pieczołowicie wykonane minia-tury najpiękniejszych szklanych obrazów o tematyce sakralnej kunsztownie połączone ze szlachetnym kruszcem tworzą majestatyczną kompozycję.

Ta unikatowa kolekcja ma bardzo niski nakład – 2000 monet. Wykonane są ze srebra wysokiej próby Ag 925 i mają wagę 50g oraz średnicę 50 mm.

Pierwsza moneta przedstawia witraż z Katedry Świętego Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii.

Pod względem architektonicznym katedra stanowi cenny przykład recepcji francuskiego gotyku katedralnego. W XIX wieku była jednym z najważniejszych źródeł inspiracji dla architektury neogotyckiej. Pozostawała nie tylko miejscem percepcji średniowiecznej sztuki budowlanej, lecz stanowiła także inspiracje dla idei umocnienia katolicyzmu w Niemczech. Wystrój wnętrza tworzy cenny zbiór sztuki średniowiecznej, nowożytnej i nowoczesnej. Spośród nich wyróżniają się liczne witraże z XIII-XX w.

Druga moneta przedstawia witraż w Opactwie Westminsterskim, czyli Kolegiacie św. Piotra w Westminsterze.

Opactwo Westminsterskie, to najważniejsza, obok katedry w Canterbury i katedry św. Pawła w londyńskim City, świątynia   anglikańska. Począwszy od Wilhelma Zdobywcy (1066) jest to miejsce koronacji królów Anglii. Od XIII wieku opactwo jest także miejsce pochówku królów i zasłużonych osób.

Trzecia moneta przedstawia witraż z Katedry Notre Dame z Paryża.

Paryska katedra, to przykład jednej z najwspanialszych budowli francuskiego gotyku. Katedra zachwyca nie tylko gigantycznymi witrażami, ale także rzeźbami oraz samymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi.

Czwarta moneta przedstawia Bazylikę Św. Piotra w Watykanie.

Barwy-szkla-2012-Okna-Niebios-8

Świątynię wybudowano w latach 1506-1626 na placu św. Piotra w Watykanie. To drugi co do wielkości kościół na świecie i jedno z najważniejszych świętych miejsc chrześcijaństwa. Wedle tradycji bazylika stoi na miejscu ukrzyżowania i pochówku św. Piotra, uznawanego za pierwszego papieża – jego grób leży pod głównym ołtarzem. W bazylice i w jej podziemiach znajdują się także groby innych papieży, w tym Jana Pawła II.

Piąta moneta przedstawia witraż z Katedry Najświętszej Marii Panny w Sewilli.

Katedra została wzniesiona w miejscu muzułmańskiego meczetu. Jej budowę ukończono w 1506 roku. W katedrze znajduje się wiele cennych dzieł, których próżno szukać w innych hiszpańskich kościołach. Główny budynek, to jedna z największych na świecie katedr, długa na 126 i szeroka na 83 metry. Na jej wewnętrznych południowych drzwiach znajduje się grobowiec najwybitniejszego żeglarza Sewilli, Włocha z urodzenia, Krzysztofa Kolumba.

Szósta moneta jest szczególnie bliska sercom polskich miłośników witraży, gdyż przedstawia witraż w Kościele św. Franciszka z Asyżu w Krakowie.

XIII-wieczna bazylika mniejsza zachwyca witrażami, wykonanymi według projektu Stanisława Wyspiańskiego. Jeden z nich, „Bóg Ojciec”, stał się inspiracją dla mincerzy z odległych Wysp Cooka.

Siódma moneta przedstawia witraż z Soboru św. Izaaka w Sankt Petersburgu.

Sobór jest największą, prawosławną świątynią w tym mieście i drugą co do wielkości w Rosji. Jej budowę zlecił car Aleksander I, a wznoszenie katedry trwało 40 lat. Wysoka na ponad 100 metrów budowla zwieńczona jest kopułami, pokrytymi 100 kg złota. Najpiękniejszą ozdobą katedry jest witraż ukazujący postać Jezusa.

Ósma moneta przedstawia replikę witraża w Kościele św. Katarzyny w Betlejem.

Ta niezwykła świątynia łączy się z Bazyliką Narodzenia Pańskiego, w której znajduje się Grota Narodzenia – miejsce, w którym Jezus przyszedł na świat. Zachwycający witraża – „Pokłon Trzech Króli” zdobi jedną z naw kościoła.