Margaret Edith Rope

Angielska witrażystka, Margaret Edith Aldrich Rope, przyszła na świat 29 lipca 1891 roku. Od dziecka miała kontakt ze sztuką, ponieważ jej wuj, George Thomas Rope był malarzem krajobrazu, a ciotka Elen Mary Rope rzeźbiarką. Artystyczną karierę wybrała również jej siostra, Dorothy, która zajęła się rzeźbą, jak i kuzynka Margaret Agnes Rope z Shrewsbury, która też zafascynowała się sztuką witrażową.

Początkowo Margaret uczyła się u ciotki, następnie uczęszczała do Wimbledon High School, Chelsea School of Art. oraz do LCC Central School of Arts & Crafts, gdzie uczyła się witrażu pod okiem Karla Parsons’a i Alfreda J. Drury’ego.

Razem z kuzynką imienniczką pracowały w Glass House w Fulham. Wspólnie tworzyły m.in. okna do kościoła śś. Piotra i Pawła w Newport. Najprawdopodobniej obie pracowały też nad pamiątkowym oknem rodziny Rope w Blaxhall.  Aby nie mylono jej z krewną, Margaret Edith podpisywała się jako M.E. Aldrich Rope (lub M.E.A. Rope), używając panieńskiego nazwiska matki. Przez swoich bliskich była natomiast nazywana Tor od żółwia. To właśnie dlatego na niektórych jej witrażach można dopatrzeć się żółwika używanego jako sygnatura.

Margaret Edith Rope przyjaźniła się z architektem Johnem Haroldem Gibbonsem, dzięki któremu otrzymała swoje pierwsze poważne zlecenie dla neogotyckiego kościoła św. Chada w Far Headingley w Leeds. Stworzone przez nią okazałe, wschodnie Okno Stworzenia, zostało uznane za jedno z jej największych dzieł. To niezwykłe przedstawienie rajskiego ogrodu, nad którym góruje Madonna z Dzieciątkiem w otoczeniu aniołów, a ponad nimi widać Ducha Świętego w postaci Gołębicy.

Do najbardziej znanych dzieł stworzonych przez Margaret Edith Rope, należą: witraż przedstawiający Ukrzyżowanie z Marią Magdaleną do kościoła pod wezwaniem tej świętej w Ickleto w hrabstwie Cambridge, okna w kościele św. Piotra w Molesworth czy św. Jana Chrzciciela w Polperro. Dorobek artystki obejmuje wiele witraży projektowanych w duchu Arts & Crafts, które tworzyła głównie do kościołów anglikańskich, oraz kilka do kościołów rzymskokatolickich. Projektowała okna także do budynków poza Wielką Brytanią. Jej błyskotliwa kariera trwała ponad 50 lat. Zmarła w 1988 roku, w wieku 96, po wieloletnich zmaganiach z choroba Alzheimera.

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Sprawdź również

Okna cesarskie w katedrze w Strasburgu

Katedra w Strasburgu nosząca wezwanie Najświętszej Marii Panny, to najważniejsza świątynia miasta, a także ważny ...