International Corpus Vitrearum, to działająca od ponad 50 lat międzynarodowa organizacja, która ma na celu inwentaryzację i naukowe opracowanie witraży średniowiecznych i nowożytnych w Europie i Ameryce.
Polski Komitet Corpus Vitrearum jest jednym z wielu krajowych oddziałów. Jest on związany z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego i uruchomił program badawczy, którego celem jest naukowe studium dziewiętnastowiecznych witraży kościelnych oraz ocena stanu ich zachowania a także opracowanie wskazówek konserwatorskich dla parafii.
Projekt badawczy zatytułowany: „Korpus witraży z lat 1800-1945 w kościołach metropolii krakowskiej i przemyskiej” obejmuje również diecezję Bielsko-Żywiecką. Według wstępnego rozeznania na terenie tej diecezji znajduje się kilkadziesiąt kościołów i kaplic posiadających dziewiętnastowieczne przeszklenia. Wymiernym efektem prowadzonych prac będzie seria wydawnicza, w której zostaną opublikowane wyniki badań oraz obszerna dokumentacja fotograficzna. Diecezjalne Muzeum w Bielsku-Białej otrzyma do swojego inwentaryzacyjnego katalogu dokumentację fotograficzną w formie elektronicznej. Opracowanie zasobu witraży z terenu tej diecezji potrwa około dwóch lat.
Prezentowana seria wydawnicza „Korpus witraży z lat 1800-1945 w kościołach rzymskokatolickich metropolii krakowskiej i przemyskiej” jest efektem grantu badawczego realizowanego w Instytucie Historii Sztuki UJ pod kierownictwem prof. dra hab. Wojciecha Bałusa. Projekt jest realizowany pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki i międzynarodowego programu Corpus Vitrearum.
Efektem badań ma być seria wydawnicza licząca 5 tomów, obejmująca archidiecezję krakowską, diecezję bielsko-żywiecką, tarnowską, kielecką, archidiecezję przemyską oraz diecezje rzeszowską i zamojsko-lubaczowską.
Tom I. Archidiecezja Krakowska, dekanaty krakowskie
Tom przygotowany został przez badaczy: Danutę Czapczyńską-Kleszczyńską i dr Tomasza Szybistego pracujących pod kierunkiem prof. Dr hab. Wojciecha Bałusa. Zawiera naukowe opracowanie witraży znajdujących się w kościołach i kaplicach na terenie dekanatów wchodzących obecnie (w ramach administracji kościelnej) w obrębie Krakowa.
Publikacja jest bardzo obszerna. Na 400 stronach czytelnicy odnajdą rzetelny opis dzieł oraz ich dokumentację fotograficzną.