Wśród współczesnych twórców szkła, na szczególną uwagę zasługuje Johannes Schreiter, niemiecki malarz, grafik i witrażysta. Urodził się 8 marca 1930 roku w Buchholz w Rudawach. W latach 1949-50 studiował w Monachium, a także w Moguncji oraz w Berlinie. Swoją karierę rozpoczynał na początku lat 60-tych jako nauczyciel w Szkole Sztuki w Bremie. Od 1963 roku był profesorem Państwowego Uniwersytety Sztuk Pięknych we Frankfurcie nad Menem, a na początku lat 70-tych objął funkcję rektora tej uczelni. Jest członkiem Niemieckiego Stowarzyszenia Artystów. Aktualnie mieszka w Langen w Hesji, gdzie od 2013 roku może poszczycić się tytułem honorowego obywatela miasta.
Johannes Schreiter jest autorem witraży w licznych budynkach użyteczności publicznej, miejscach związanych z kulturą, a także w wielu kościołach i synagogach. W jego dorobku można znaleźć niezliczone okna o imponującej powierzchni, tworzone dla najważniejszych, niemieckich świątyń np. w Ulm, Moguncji czy Augsburgu.
Jedną z najciekawszych realizacji Johannesa Schreiter jest witraż na frankfurckim lotnisku. Artysta stosując tradycyjną technikę witrażową, stworzył niezwykle nowoczesne dzieło o ekspresyjnym wyrazie. Na ogromnej powierzchni widoczny jest swobodny, narysowany jakby w pośpiechu i zupełnie przypadkowo, zarys kreski. Witraż wyróżnia wrażenie szkicowości i twórczej swobody, podkreślona przez oszczędność kolorów. Styl abstrakcyjnego ekspresjonizmu widoczny jest również w monochromatycznych oknach dla kościoła św. Małgorzaty w Bürgstadt.
Schreiter od lat współpracuje z Derix Glassstudio – jednym z najważniejszych niemieckich warsztatów witrażowych o długich tradycjach. Za swoją działalność artystyczną był wielokrotnie nagradzany ważnymi wyróżnieniami, w tym Federalnym Krzyżem Zasługi. Jego dzieła znajdują się w najważniejszych kolekcjach muzeów i instytucji kulturalnych na całym świecie.
Charakterystyczny i niepowtarzalny język wizualny, jaki wyróżnia twórczość Johannesa Schreitera, czyni z niego jednego z najważniejszych, współczesnych artystów, o międzynarodowej renomie. Jego dzieła charakteryzuje zarówno ekspresja widoczna w pełnych napięcia liniach, jak i harmonia uzyskana za pomocą spokojnej geometrii. Schreiter jest ceniony również jako nauczyciel i często zapraszany na gościnne wykłady na całym świecie.