Witraże to jedna z najbardziej zachwycających dekoracji – barwne szkła ułożone w fantazyjną całość, rozpraszające słońce dają niesamowity efekt. Witraże coraz częściej zaczynają zdobić nie tylko budynki sakralne, ale też domy, hotele czy restauracje. Robienie witraży może też stać się niespotykanym hobby – każdy może nauczyć się przygotować samodzielnie taką dekorację.
Krok I – przygotowanie projektu i szablonu
Każdy, kto chce stworzyć witraż, musi zacząć od wykonania projektu i szablonu. Na początku warto postawić na mniej wymagające kompozycje. Ten etap obejmuje również wybór najbardziej odpowiedniego szkła. Po uwagę należy wziąć kilka czynników, przede wszystkim grubość szkła, kolor, fakturę, a także stopień przepuszczalności światła. Następnym krokiem jest stworzenie szablonu w rzeczywistych wymiarach na kartce papieru. Można też na nim zaznaczyć poszczególne kolory.
Krok II – wycinanie i odłamywanie szkła
Wybrane elementy projektu należy nanieść na szkło. Następnie przy pomocy specjalnego noża należy zarysować powierzchnię na odrysowanych liniach. Nóż najlepiej jest przesuwać z dołu do góry – w ten sposób można zaobserwować dobrze linię ciecia. Kolejny etap obejmuje odłamywanie szkła przy użyciu specjalnych cęgów. Narzędzie trzeba ustawić na linii zarysowania i odłamać element do dołu.
Krok III – wykończenie wyciętych elementów
Kolejny krok obejmuje wyrównanie wyciętego element u ze szkła na szlifierce lub osełce. Wycięte szkło zawsze trzeba przesuwać w jednym kierunku – dzięki temu nie powstaną odpryski. Zanim przejdzie się do następnego etapu, warto sprawdzić, czy wszystkie elementy są dobrze wyrównane i pasują do siebie. Kawałki trzeba ze sobą zestawić i przyłożyć do wcześniejszego szablonu. Jakiekolwiek nierówności można jeszcze doszlifować.
Krok IV – owijanie szkła taśmą
Ten etap wymaga dokładności i precyzji. Źle dopasowana taśma może zniszczyć cały efekt. Do owijania należy wybrać miedzianą taśmę szerszą niż grubość szkła – taśmę należy wywinąć na obydwa brzegi. Zanim przystąpi się do oklejania, należy zadbać o to, by szklane elementy były odtłuszczone i pozbawione opiłków, tylko wtedy taśma będzie dobrze przylegała.
Krok V – lutowanie
Miejsca, w których stykają się poszczególne elementy, należy posmarować płynem lutowniczym. Najpierw wykonuje się łączenie wstępne, punktowe – w tym celu nanosi się kropelki cyny na posmarowane wcześniej miejsca. Później można lutować całość. Rozpuszczoną cynę nanosi się, tworząc lekki wałeczek. Gdy jedna strona będzie gotowa, należy odwrócić witraż i położyć go na mokrej szmatce, na drugiej stronie. Teraz można rozpocząć lutowanie drugiej strony.
Krok VI – patynowanie
Witraż po lutowaniu należy umyć miękką szczoteczką i woda z płynem do naczyń. Następnie przy pomocy gąbeczki na wszystkie spoiny nanosi się patynę. Dzięki temu cyna nie będzie szarzała. Należy odczekać minutę i witraż opłukać pod wodą.