Ile kosztują dekoracje wykonane techniką witrażu?

Początkowym krokiem związanym z wyborem takiej instalacji dekoracyjnej powinno być znalezienie właściwego miejsca. Często są to na przykład drzwi wejściowe i okna do nich przylegające. Ten ornament ma być widoczny od frontu dla rodziny i innych gości odwiedzających dom. Kolejny etap to oszacowanie potencjalnych kosztów, które zależą od wielu czynników wytwórczych. Zdarza się, że kilkusetzłotowe różnice w cenie będą zauważalne wśród różnych wykonawców. Nawet pomimo zastosowania identycznych technik oraz materiałów. Ile tak naprawdę kosztuje stworzenie atrakcyjnej dekoracji w formie witrażu? Uśredniając, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 800 – 2000 zł. Duża rozpiętość cenowa wynika także z wybranego rozmiaru, ponieważ małe formaty mają 1m2, zaś większe będą wielokrotnością tej powierzchni. To tylko jeden z wielu elementów wpływających na koszty.

Co składa się na ostateczną cenę witrażu okna?

Oprócz wymienionych już charakterystyki materiału i powierzchni dekoracji na cenę witrażu okiennego składa się szereg czynników. Do najważniejszych można zaliczyć między innymi:

  • stopień złożoności projektu,
  • czas włożony w realizację,
  • użytą technikę,
  • sposób montażu,
  • dokładną lokalizację nieruchomości.

Ostatni z wymienionych elementów wiąże się nie tylko z kosztem transportu. Jeśli dom klienta znajduje się w miejscu narażonym na częste i silne drgania, należy zastosować dodatkowe wzmocnienie stelażu. Wszystko po to, by w krótkim czasie na strukturze barwionych szkiełek nie pojawiły się mikropęknięcia czy ukruszenia. Wymagający nabywcy mogą też zażyczyć sobie materiałów z efektem opalizacji, sprowadzanych z zagranicy. Takie oczekiwania generują kolejne koszty, z którymi zdecydowanie muszą się liczyć.

Koszt zamówienia witrażu a technologia wykonania

Finalnym etapem poprzedzającym tworzenie szklanej kompozycji jest wybór techniki, na bazie której powstanie. Ma ona duży wpływ na cenę witrażu, ze względu na poziom skomplikowania i zaangażowania w pracę. Użycie metody Tiffany’ego, która dla wytwórcy jest relatywnie prosta, będzie zamykało się w niższych kwotach. Niestety to rozwiązanie ma zasadniczą wadę – nie jest polecane do przestrzeni na zewnątrz budynków, zwłaszcza w kasynoautomaty.com pobliżu ruchliwych ulic. W najlepszym przypadku po kilku tygodniach szkło ulegnie widocznym odkształceniom. Pesymistyczny scenariusz może doprowadzić do trwałego, dużego pęknięcia. Stąd zdecydowanie lepiej wybrać wtedy witraż wewnętrzny, na suficie lub we wnęce regału. Droższa, a wraz z tym wytrzymalsza, będzie zaś technika Angielska. Lepsze parametry użytkowe gwarantuje cienka, foliowa powłoka łączona taśmą ołowianą.