European Glass Festival – 15 – 21.10.2012 Fun, Joke, Surprise…

Anita Bialic

Historia polskiego szkła wiąże się z obszarem Dolnego Śląska – huty szkła działały tu już w czasach średniowiecza. Barwy-szkla-2012-European-Glass-Festival
To także we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych powstał jedyny w Polsce Wydział Ceramiki i Szkła. I to właśnie na Dolnym Śląsku, we Wrocławiu, w Jeleniej Górze i Kłodzku znajdują się muzealne kolekcje szkła – historycznego i współczesnego. I zaledwie 100 km od Wrocławia działa znane na całym świecie Studio Borowski.
Dlatego też w ubiegłym roku, w czasie przygotowań Wrocławia do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, opracowaliśmy projekt „Play with Glass” – European Glass Festival in Wrocław. Projekt ten zyskał akceptację władz miejskich i został włączony do aplikacji Wrocławia o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.
W 2016 roku Wrocław i San Sebastian będą Europejskimi Stolicami Kultury i wśród licznych imprez znajdzie się także nasz festiwal – na jego realizację mamy otrzymać odpowiedni budżet.

Przygotowaliśmy jednak pierwszą edycję European Glass Festival już w obecnym roku. Chcieliśmy bowiem zebrać jak najwięcej doświadczeń przy jego realizacji przed 2016 rokiem oraz wypromować EGF jako jedną z ważniejszych imprez w dziedzinie sztuk plastycznych we Wrocławiu i w Europie To umożliwi nam pozyskanie większych środków finansowych na jego dalsze działanie w przyszłości.

Europejski Festiwal Szkła we Wrocławiu jest organizowany przez Fundację „Fly with Art” i Galerię BB w ścisłej współpracy z Akademią Sztuk Pięknych, Związkiem Polskich Artystów Plastyków we Wrocławiu oraz Gminą Wrocław.

Festiwal będzie odbywał się zawsze w październiku i trwał 3 tygodnie. Niestety, w bieżącym roku był zdecydowanie skromny ze względu na brak funduszy i krótki czas przygotowań – trwał tylko 7 dni.
Zaprosiliśmy znanych europejskich oraz polskich artystów szkła do udziału w zbiorowej wystawie
Fun, Joke, Surprise. Festiwal rozpoczął się 15 października 2012 r.

W ramach festiwalu odbyły się wystawy, warsztaty i seminaria.

Organizując wystawy zawsze opowiadam historie. Do każdego projektu wymyślam anegdotę. Przykładem są chociażby projekty zrealizowane w Danii: Glass-Barwy-szkla-2012-European-Glass-Festival-2a-porterr – moda ze szkła i szkło inspirowane modą w Danish Museum of Art. and Design, Garden Jewelry w Stowarzyszeniu Sztuk Pięknych Roskilde czy Anioły   w Muzeum Marienlyst Slot z udziałem 30 polskich artystów i 30 duńskich…

Także główna wystawa European Glass Fetival in Wrocław będzie mieć swój temat i swoją historię. Długo zastanawiałam się, czym zaskoczyć publiczność festiwalu. Jaki projekt zrealizować? Kogo do udziału w nim zaprosić? Fun, Joke, Surprise…wydal mi się tematem najwłaściwszym. Bo przecież żyjemy w czasach kryzysu. Atakowani kolejnymi doniesieniami o kolejnych katastrofach, potrzebujemy zabawy. Potrzebujemy rozrywki. Chciałabym, żeby wszyscy po obejrzeniu wystawy Fun, Joke, Suprise wyszli z uśmiechem na ustach. Rozbawieni i zadowoleni. Zgłoszone do udziału w wystawie prace niekoniecznie muszą imponować perfekcyjnym opanowaniem szklarskiego warsztatu. Przede wszystkim muszą być zaskakujące. Zabawne. Może nawet dziwaczne i niedorzeczne.

Te trzy słowa: fun, joke, surprise dają dużo możliwości interpretacji. Wystarczy tylko puścić wodze wyobraźni. Skorzystałam z pomocy Kazimierza Pawlaka w doborze artystów. Przejrzałam dokładnie materiały, jakie znalazłam w sieci dotyczące artystów, których mi rekomendował. Zaprosiłam do udziału w projekcie 12 wspaniałych europejskich artystów szkła. Każdy z Was ma w swoim dorobku prace, które mogą znaleźć się na organizowanej wystawie. Ale mam nadzieję, ze każdy z Was przygotuje do udziału w wystawie przynajmniej jedną nową pracę.
Bawcie się szkłem! Bawmy się na wystawie!

DEBIUT Kamili Mróz. Prezentacja jej prac odbywa się w ramach programu Play with Glass – European Glass Festival in Wrocław.

Rokrocznie autor wystawy indywidualnej, odbywającej się w czasie festiwalu, wskaże studenta uczelni artystycznej, studiującego na wydziale czy kierunku związanym ze szkłem artystycznym, który jego zdaniem zasługuje na przedstawienie swoich prac szerszej publiczności.

W tegorocznej, pierwszej edycji festiwalu, w Galerii Szkła i Ceramiki BWA we Wrocławiu odbywa się wystawa „Trzy” profesora Kazimierza Pawlaka z okazji 30-lecia jego jubileuszu pracy artystycznej. Zaproponował on zorganizowanie wystawy indywidualnej swojej studentce, Kamili Mróz.

Kamila Mróz jest także laureatką nagrody Galerii BB (wystawa indywidualna w Galerii BB) w ogólnopolskim konkursie „Zaprojektuj Swoje Szkło – Szklany Przedmiot Pożądania”.

Kamila Mróz jest młoda i zdolna. Debiutuje w Galerii BB pokazem swoich prac studenckich, zrealizowanych w większości w technice palnikowej. Wieloelementowe kompozycje, lampy i formy abstrakcyjne mienią się własnym blaskiem, a czasem dodanym sztucznym światłem zamkniętym w kolorowych przewodach.

Obok nich zobaczymy mniejsze formy będące odpowiedzią na zadany temat – Kamila projektuje je w indywidualny sposób.

Humor, dowcip, czasem zaskakujące skojarzenie to elementy wyróżniające jej dizajn.” Kazimierz Pawlak

Kamila Mróz – studentka I roku studiów magisterskich uzupełniających II stopnia na kierunku Projektowanie Szkła na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.
II miejsce w ogólnopolskim konkursie „Zaprojektuj Swoje Szkło – Szklany Przedmiot Pożądania”.

Anita Bialic
http://www.europeanglassfestival.com

Anita Bialic Galeria BB,
Kazimierz Pawlak Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu