Drodzy Czytelnicy 6/2011

Andrzej Bochacz

Rok 2011 dopiero co się zaczął a już zbliżają się święta Bożego Narodzenia i sylwester.
Przekazuję Państwu dzisiaj szósty numer Barw Szkła. Dziękuję za ciepłe i serdeczne przyjęcie czasopisma w mijającym roku. Mamy nadzieję, że w nadchodzącym nasze propozycje będą co najmniej równie ciekawe a wydarzenia interesujące.
Kończący się rok jest dobrym momentem na podsumowanie. Okazało się, że początkowo wyznaczona linia tematyczna Barw Szkła była trafna. Połączenie poważnych opracowań naukowych z informacjami o charakterze krajoznawczym i wiedzy praktyczno-warszatowej było słuszne. Przekazujemy wiedzę, która jest trudno dostępna dla miłośników witrażu oraz szkła artystycznego a szczególnie fusingu.
W roku 2012 będziemy kontynuowali ten kierunek i jednocześnie wsłuchiwali w Państwa oczekiwania oraz potrzeby. Dlatego liczymy na pomoc z Waszej strony i prosimy o wskazówki na temat interesujących zagadnień, które chcielibyście odnaleźć na łamach naszego czasopisma.
Przyszły rok to niestety zmiana ceny dwumiesięcznika z dotychczasowych 11 zł na 14 zł za jeden egzemplarz. Cena prenumeraty będzie wynosiła 85 zł. Wewnątrz numeru czasopisma znajdziecie ulotkę, która informuje o sposobie zamawiania Barw Szkła.
Aktualnie czasopismo można nabyć składając zamówienie na stronie www.barwyszkla.pl w internetowym sklepie www.mandragora.waw.pl oraz na Allegro. Barwy Szkła można kupić w poznańskiej hurtowni Agropref. Z uwagi na bardzo wysokie marże handlowe stosowane przez kolporterów, nie przewidujemy zmiany formy dystrybucji, gdyż skutkowałoby to znacznym zwiększeniem ceny.
Naturalnie czynimy starania, aby zainteresować pozostałe hurtownie dystrybucją Barw Szkła i jestem przekonany, że w nadchodzącym roku to się uda.
Bieżący numer, to kolejna porcja ciekawych opracowań. Przede wszystkim zapraszam serdecznie do lektury fragmentów prekursora słowa pisanego o sztuce witrażu mnicha Teofila. Na pewno warto zauważyć, jak niewiele w ciągu minionych stuleci zmieniła się technologia tworzenia witraży.
Fascynującym jest artykuł Pani Urszuli Sot na temat mozaiki. Mozaika, to nie tylko ceramika a właściwie podstawowym materiałem są półfabrykaty szklane. Na pewno cennym będzie zauważenie jak wiele wspólnego ze sobą mają mozaika oraz witraż i jak zbieżne były drogi rozwoju tych rodzajów sztuki.
Pan Zenon Kozak przybliża początkującym adeptom wiedzę na temat rodzajów szkła witrażowego. Ten sam autor rozpoczyna cykl artykułów poświęconych tworzeniu witraży klasycznych. W bieżącym numerze Barw Szkła podjął się wstępnego omówienia techniki malowania.
Praktycy fusingu znajdą również ciekawy artykuł Johna Kazinsky omawiający zachowanie się szkła w piecu w szerokim zakresie temperatur.

Życzę miłej lektury

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Sprawdź również

Bez reszty

Augustyn Baran Kwiecień to najmniej przyjemny miesiąc. W roku i życiu każdego z nas. Być ...