Niezwykle oryginalne, zachwycające swoim pięknem misy, wazony, czy kielichy zaprojektowane przez francuskiego artystę Émile Gallé, są kwintesencją sztuki secesji zamkniętej w szkle. Niezwykłe dzieła tego twórcy nawiązywały do świata roślin i natury, zachwycając niezwykłymi efektami. Twórczość Gallé stała się źródłem inspiracji dla licznych artystów z przełomu XIX i XX wieku, którzy czerpiąc ze stylu i motywów obecnych w jego szklanych wyrobach, projektowali podobne dzieła w innych technikach.
Émile Gallé urodził się w 1846 roku w Nancy. Zainspirowany światem roślin zaczął studiować botanikę, ale równocześnie pracował też w wytwórni ceramiki, która należała do jego ojca. W 1874 roku założył własną hutę szkła w rodzinnym mieście. We wczesnej fazie twórczości inspirował się sztuką antyczną i średniowieczną, tworząc przezroczyste lub jedynie lekko zabarwione, szklane wyroby. Z czasem jednak rozwinął własny niepowtarzalny styl i opracował swoje nowatorskie techniki. Stosował szlifowanie lub trawienie kwasem kolorowego szkła. Nakładał na siebie dwie warstwy szkła w różnych kolorach i wykonywał nacięcia w górnej warstwie, odsłaniając dolną w innym kolorze. Ciekawe efekty dawało też wtapianie w szkło różnych elementów np. z metalu czy innych tworzyw, czy widoczne bąbelki powietrza. Własne techniki barwienia szkła, pozwalały mu na uzyskanie niespotykanych w innych warsztatach barw.
Émile Gallé wielokrotnie był nagradzany za swoje dzieła. W 1878 roku, na Wystawie Światowej w Paryżu, po raz pierwszy zaprezentował emaliowane szkła udekorowane motywami orientalnymi. Ciekawostką były również jego wyroby z wtopioną pomiędzy dwie szklane warstwy metalową folią, które wystawił w Union Centrale na wystawie w 1884 roku. Szczytowy okres sławy Émile Gallé to schyłek XIX wieku, kiedy rozpoczął seryjną produkcję dekoracyjnych przedmiotów ze szkła warstwowego, a jego prace na wystawach światowych przyniosły mu złote medale.
Émile Gallé zmarł we wrześniu 1904 roku w Nancy. W historii sztuki zapisał się jako jeden z najwybitniejszych artystów sztuki secesyjnej oraz główny przedstawiciel szkoły w Nancy, której głównym celem było odrodzenie rzemiosła artystycznego. Jego fantazyjne, szklane naczynia inspirowane są światem natury. Swoim kształtem często przypominają kwiatowe kielichy, a ich dekoracyjne formy nawiązują do roślin, zwierząt czy owadów. Spory wpływ na twórczość Émile Gallé miała też bardzo popularna w tamtych czasach sztuka japońska oraz symbolizm.