Times Square Ball

Zastosowanie druku cyfrowego w sztuce tworzenia witraży

Witraże drukowane cyfrowo to innowacja w tej sztuce – w ten sposób można o wiele szybciej i łatwiej uzyskać efektowną dekorację. Druk na szkle daje nieograniczone możliwości tworzenia i otwiera świat nowych możliwości w sztuce tworzenia np. witraży, przeszkleń wewnętrznych, tworzenia stolarki okiennej czy drzwiowej.

Po pierwsze – projekt

Najpierw musi zostać stworzony w programach graficznych projekt. Odbiorca może zgłosić swoje uwagi, a poprawki i zmiany są szybko nanoszone. W druku na szkle można więc na tym etapie dokładnie ustalić , jak mają wyglądać poszczególne elementy, uzgodnić wszelkie detale. Przygotowanie projektu w programie graficznym nie jest wiec etapem tak mozolnym jak przy tradycyjnej metodzie tworzenia witraży.

Szybciej i taniej

Witraż drukowany jest tworzony znacznie szybciej niż ten tradycyjny. W kilkanaście tygodni można zrealizować projekt o powierzchni nawet kilkuset metrów kwadratowych. Technologia tradycyjna mogłaby zająć twórcy nawet do kilkunastu miesięcy. Witraż drukowany cyfrowo jest więc możliwy do wykonania o wiele szybciej. Nie bez znaczenia pozostaje też cena – za tradycyjnie tworzeni witraże należy niekiedy zapłacić niebagatelną sumę. Druk na szkle tuszami ceramicznymi pozwala nabyć piękną dekorację w znacznie niższej cenie.

Trwałość i kolor na wiele lat

Tusze ceramiczne wykorzystywane w procesie produkcji trwale wtapiają się w szkło w czasie ostatniego etapu, jakim jest hartowanie. Dzięki temu uzyskany witraż jest odporny przez wiele lat na depigmentację. Na trwałość wpływa też przejście w produkcji wszystkich innych etapów po kolei: cięcie i obróbka szkła, jego mycie, suszenie. Bardzo ważne jest też to, że na trwałość i wytrzymałość witrażu wpływa fakt, że jest on tworzony z jednego elementu szkła. Witraż tworzony metodą druku cyfrowego jest więc o wiele bardziej stabilny niż ten produkowany tradycyjnie.

Nowoczesna technologia – wiele możliwości

Ta innowacyjna technologia może być wykorzystywana nie tylko do tworzenia witraży do budynków sakralnych, ale też do aranżacji detali ze szkła w budynkach. Druk na szkle pozwoli ozdobić np.:

  • ściany kabiny prysznicowej,
  • przeszklenia w drzwiach,
  • ścianki działowe,
  • dekoracje ścienne,
  • gabloty,
  • płytki szklane.

W ten sposób można ozdobić wiele elementów i dać im zupełnie nowy wyraz.

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Sprawdź również

Tworzenie witraży jako forma terapii osób z niepełnosprawnością intelektualną

Niezależnie od wieku lub poziomu zaawansowania umiejętności uczestników takich warsztatów, tworzenie witraży wpływa tylko pozytywnie ...