Witraż Chrystusa ukrzyżowanego w jednym z grobowców na cmentarzu Les Champeaux

Popularne motywy wzornicze witraży nagrobnych

Elegancki i dopasowany element ozdobny pomnika musi odpowiadać powadze otoczenia oraz stylowi danego nagrobka. Jednak można wskazać na pewne, uniwersalne wybory klientów zakładów kamieniarskich. To właśnie one jako usługę uzupełniającą oferują profesjonalne wykonanie witrażu. Jakie wzory są odpowiednie dla takiego dodatku? Na cmentarzu najczęściej pojawiają się motywy:

  • krzyży z kolorowych szkiełek,
  • aniołów,
  • kwiatów,
  • liści,
  • luźnych połączeń geometrycznych.

Trzeba przy tym nadmienić, że ten typ dekoracji nadal jest spotykany dość rzadko, choć może być atrakcyjniejszy cenowo i wizualnie od wielu innych ozdobników. Spora grupa klientów nie ma też wiedzy na temat takich technik nagrobnych, nieświadomie wybierając droższe rozwiązania. Tymczasem fachowo wykonany witraż jest chociażby odporny na oddziaływanie zmiennych warunków atmosferycznych.

Zalety związane z wyborem witraża na grób

Podstawową korzyścią wynikającą z zakupu tej formy nagrobnej dekoracji jest wspomniana, korzystna cena. Niestety zdarza się, że firmy kamieniarskie wolą sugerować inne opcje, chcąc po prostu więcej zarobić. Dlatego najczęstszymi metodami ozdobnymi pomnika są: piaskowanie, naklejanie liter i wzorów odlewanych z wysokogatunkowych surowców oraz ręczne wykuwanie grafik. Następna zaleta związana z wyborem witrażu to oryginalność, polegająca na łączeniu ze sobą różnych barw. Równocześnie, nie jest ona na tyle ekstrawagancka, by naruszała powagę miejsca. Atutem są także względy praktyczne, gdyż ten ornament cechuje się przyjaznym czyszczeniem i łatwością bieżącego utrzymania. Nie wymaga stosowania silnych środków chemicznych, bo powierzchniowe zabrudzenia wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką. W pobliżu bez obaw można też zostawić zapalony znicz.

Elementy uzupełniające podstawowe witraże nagrobne

Szklany ozdobnik już sam w sobie jest stylową dekoracją funeralną. Jednak można podnieść atrakcyjność estetyczną tego dodatku, uzupełniając go na przykład odpowiednim doświetleniem. Wystarczy zamontować lampę solarną, która pozyskując energię słoneczną będzie podkreślać walory wizualne witrażu. Innym sposobem na wzbogacenie nagrobka może być ustawienie wazonu lub misy z kwiatami w bliskości ornamentu. Trzeba jedynie uważać, by rośliny nie zasłoniły eleganckiej formy z kolorowych szkiełek. Witraż na pomniku daje też pewną dowolność projektu. Gdy dana osoba była odważna, roześmiana i bezkompromisowa można pokusić się o śmielszą kompozycję. Chodzi przecież o to, by nawiązywała ona do charakteru zmarłego, wzmacniając pamięć o wspólnie spędzanych chwilach. Witraże są zatem interesującymi zdobieniami na pomnikach.

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Sprawdź również

Tworzenie witraży jako forma terapii osób z niepełnosprawnością intelektualną

Niezależnie od wieku lub poziomu zaawansowania umiejętności uczestników takich warsztatów, tworzenie witraży wpływa tylko pozytywnie ...