Times Square Ball

Times Square Ball

Każdego roku miliony oczu z całego świata skupiają się na opadającej, sylwestrowej kuli Times Square Ball, odliczając sekundy do nastania Nowego Roku.

Times Square Ball to  kula czasu znajdująca się na dachu budynku na Times Square w Nowym Jorku.Kula corocznie zsuwa się z 43 metrowego masztu, w 60 sekund w dół, zaczynając o 23:59:00, aż do momentu północy,  sygnalizując w ten sposób początek nastania nowego roku.

Aktualnie znajdująca się na maszcie budynku kula ma średnicę 3,7metra i waży 5386 kg. To, co istotne to fakt, że od 2009 roku kula pokryta jest 2688 kryształowymi panelami i wygląda jak sferyczny witraż.

Konstrukcja kuli zmieniała się na przestrzeni lat, odzwierciedlając postęp w technologii oświetleniowej. Początkowo była zbudowana z drewna i żelaza i oświetlona 100 żarówkami.Obecna wersja, zaprojektowana przez firmę oświetleniową firmy Focus Lighting, zawiera skomputeryzowany system oświetlenia LED. Zewnętrzna powierzchnia kuli  składa się z trójkątnych, kryształowych paneli. Panele te zostały wyprodukowane przez firmę Waterford Crystal i zawierają napisy przedstawiające coroczny temat.

Pierwsza uroczystość sylwestrowa na Times Square odbyła się 31 grudnia 1904 r . Właściciel The New York Times – Adolph Ochs postanowił uczcić fajerwerkami otwarcie nowej siedziby gazety. Jednak po kilku latach pokazów fajerwerków, Ochs chciał większego widowiska. Główny elektryk w firmie, Walter F. Palmer, zasugerował użycie kuli czasowej.

Ochs zatrudnił projektanta Artkraft’a Strauss’a do skonstruowania kuli. Pierwsza została  zbudowana z żelaza i drewna, elektrycznie oświetlona setką żarówek, miała średnicę 1,5 metra i ważyła 320 kg. Kula została wciągnięta po raz pierwszy w 1908 roku na maszt budynku, liną, przy pomocy sześciu mężczyzn.

Times Square Ball po raz pierwszy rozpoczęła nowy rok w 1908 roku.

Oryginalna piłka została zdemontowana w 1920 r. Kolejny projekt przewidywał budowę kuli z żelaza, jednak nie było jej dane zaistnieć z powodu działań wojennych II wojny światowej.

Trzeci projekt z 1955 roku został wykonany z aluminium i ważył 68 kg. Dodano czerwone żarówki i zieloną łodygę, by nawiązać do symbolu Nowego Jorku – jabłka. Oryginalne białe żarówki powróciły do ​​kuli w roku 1989, ale w 1991  zostały zastąpione czerwonymi, białymi i niebieskimi, aby oddać cześć oddziałom Operacji Pustynna Tarcza .

Trzecia piłka została ponownie ulepszona  w 1996 r., gdy  dodany został do niej skomputeryzowany system oświetleniowy z 180 halogenowymi żarówkami i 144 lampami stroboskopowymi oraz ponad 12 000 kamieniami szlachetnymi. Projektant oświetlenia – Barry Arnold stwierdził, że zmiany były czymś co musiało zostać zrobione, aby wydarzenie stało się bardziej widowiskowe, gdyż zbliżano się do końca tysiąclecia.

W dniu 28 grudnia 1998 r., organizatorzy ogłosili, że trzecia piłka zostanie wycofana z okazji nadejścia kolejnego tysiąclecia i zastąpiona nową konstrukcją wykonaną przez Waterford Crystal .

Czwarta kula, mająca 1,8 metra średnicy i ważąca 490 kg, zawierała w sumie ponad 600 żarówek halogenowych , 504 kryształowe panele w kształcie trójkątów, dostarczone przez firmę Waterford, 96 lamp stroboskopowych i wirujące, piramidalne lusterka. Kula została skonstruowana w fabryce Waterford w Irlandii, specjalizującej się w produkcji kryształowych trofeów sportowych, a następnie wysłana do Nowego Jorku, gdzie zainstalowano system oświetlenia i podłączono do napędu lusterka.

Times Square Ball drugiego tysiąclecia zaczęła przypominać swoim wyglądem sferyczny witraż.

Była przecież wykonana z paneli kryształowych, na których co roku nanoszono napisy, takie jak: ”Nadzieja na mądrość”, „Nadzieja na uzdrowienie” czy „ Nadzieja na obfitość”.

W 2002 r., w ramach tematu „Nadzieja na uzdrowienie”, na 195 kryształowych panelach zostały wyryte nazwy narodów i organizacji, które ucierpiały  w następstwie ataków z 11 września.

Na cześć stulecia kuli czasu, nowy, piąty projekt zadebiutował w Sylwestra 2008 roku. Po raz kolejny wyprodukowana przez Waterford Crystal kula o średnicy 1,8 m, ale ważąca 550 kg, wykorzystywała lampy LED dostarczone przez firmę Philips, które mogły emitować aż 16 777 216  kolorów, ze skomputeryzowanymi wzorami oświetlenia.

Kula zawierała 9,576 energooszczędnych żarówek, które zużywały taką samą ilość energii elektrycznej jak tylko 10 tosterów. Kula z 2008 roku została wykorzystana jednak tylko raz.

W roku 2009 wprowadzono większą wersję piątej kuli – dwudziestościenną  kulę oświetloną 32 256 lampami LED. Jej średnica jest dwa razy większa niż kuli z 2008 roku – 3,7 metra. Posiada  2,688 kryształowych paneli firmy Waterford Crystal, o łącznej wadze 5 386 kg. Zaprojektowano ją tak, aby była  odporna na warunki atmosferyczne, ponieważ kula ma znajdować się na szczycie budynku  prawie przez cały rok po uroczystościach.

W tym roku myślą przewodnią wypisaną na kryształowych panelach będzie Dar Spokoju.

 

 

 

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Sprawdź również

Niezwykłe muzeum sztuki szklanej w Japonii

Niezwykłe muzeum sztuki szklanej w Japonii

Sztuka szklarska kraju kwitnącej wiśni zyskała już światową sławę, dlatego warto odwiedzić niezwykłe muzeum sztuki ...