Najdroższe na świecie kieliszki do szampana

Najdroższe na świecie kieliszki do szampana

Powitanie Nowego Roku musi odbywać się w sposób wyjątkowy a nieodłącznym jego elementem są kieliszki do szampana – czasami najdroższe na świecie kieliszki do szampana.

W poprzednim artykule poznaliśmy najdroższy kieliszek świata, wykonany ze szkła i z zatopionych w nim diamentów. Tym razem, w związku ze zbliżającym się zakończeniem starego roku,  przedstawiamy spektakularne dzieło, w którym wykorzystano kryształ kwarcowy, jako materiał do wykonania kieliszków do szampana. Kryształ kwarcu, jakim jest kryształ górski używany jest współcześnie również do tworzenia witraży, co daje wspaniałe efekty,

W rytuał powitania Nowego Roku wpisany jest zawsze szampan, który w momencie wybicia północy strzela korkami na całym świecie. Nowy Rok, zgodnie z tradycją, powinno się zaczynać na bogato, nic więc dziwnego, że zadbano o  to, by noworoczny szampan był pity z pięknych i wyjątkowo luksusowych kieliszków.

Spośród wielu szklanych kieliszków do szampana na świecie, dwa wyróżniają się w szczególny sposób. Dzięki niezwykle precyzyjnej pracy szlifierzy szkła i zespołu pięciu jubilerów powstały dwa najpiękniejsze i najdroższe zarazem kieliszki do szampana na naszym globie. Do ich wykonania wykorzystano łącznie 1700 białych i różowych  diamentów, o łącznej wadze 21 karatów. Ponad to ich wykończenie stanowi również 18-sto karatowe różowe i białe złoto oraz platyna.

Kieliszki wykonane zostały w standardowych rozmiarach, a ich łączna waga to pół kilograma. Te arcydzieła tworzone były przez trzy miesiące.

Same szerokie kielichy powstały z jednolitego, szlachetnego, kwarcowego kryształu o wadze 8 kg. Charakterystyczny dla tego typu kryształu jest najwyższy współczynnik załamania światła, co dodaje kieliszkom wyjątkowej klasy i uroku. Wystarczy sobie wyobrazić jak spieniony szampan cudownie mieni się w kryształowym kielichu i jak jego ścianki odbijają światło fajerwerków. Choć jest to droższe rozwiązanie niż wykonanie kieliszków ze zwykłego szkła czy kryształu, to do tak oryginalnego dzieła, zdecydowanie nie można było użyć lepszej formy jak kwarcowy kryształ, który posiada wyjątkową przeźroczystość i diamentowy blask. Wspaniałe, kryształowe szkło wykorzystywane jest zawsze w produkcji naczyń najwyższej jakości, ale kwarcowy kryształ to najwyższa półka.

Najdroższe na świecie kieliszki do szampana zostały zaprojektowane przez australijskiego jubilera John’a Calleija

Górna część najdroższych kieliszków świata powstała ze kwarcowego kryształu, co już czyni  je wyjątkowymi, jednak  ich dolna część z pewnością sprawia, że są dziełem unikatowym i niepowtarzalnym. Z bogato zdobionego trzonu nóżki, projektant przeszedł płynnie do kielicha łącząc te dwa elementy drogocennymi języczkami, wykonanymi z białego złota i platyny. Elementy te , jak również platynowe podstawki, wysadzane są mnóstwem, drobnych diamentów, co sprawia, że oba kieliszki wyglądają imponująco.

Projektantem tych wyjątkowych, szklanych dzieł sztuki jest John Calleija, jubiler z Australii, który zasłynął z tworzenia wielu niezwykle luksusowych przedmiotów codziennego użytku, takich jak na przykład noże do otwierania listów, solniczki, pieprzniczki i wiele innych. Niestety, w przeciwieństwie do projektu dwóch unikatowych kieliszków, nie zyskały one większego zainteresowania wśród lubiących luksus nabywców. Natomiast krótko po powstaniu projektu drogocennych kieliszków znalazł się chętny na nabycie takowych – anonimowy businessman z Melbourne. Zleceniodawca opłacił pracę jubilerów i w ten sposób przyczynił się do zrealizowania projektu najdroższych kieliszków do szampana na świecie. Nabywca wyjątkowych kieliszków zdecydował, że te luksusowe naczynia idealnie uzupełnią jego rodzinną kolekcję i obiecał, że będą używane tylko w czasie wyjątkowych okoliczności.

Choć zakup kolejnych tego typu kieliszków jest jak najbardziej nadal wykonalny, to wiąże się jednak z niebagatelnym wydatkiem. Koszt wykonania tych niezwykle wytwornych kieliszków oszacowano na blisko pół miliona dolarów, czyli prawie 1,5 miliona złotych (!). Ta kwota może przyprawić o silniejszy zawrót głowy niż nadmiar wypitego w tych drogocennych kieliszkach szampana. Choć dla zdecydowanej większości osób na świecie 400 tys. dolarów to suma nieosiągalna i szokuje z pewnością fakt przeznaczenia jej na zakup słownie dwóch kieliszków do szampana, to można śmiało powiedzieć, że jakość i kunszt wykonania tych wyjątkowych dzieł sztuki są warte swojej ceny.

 

 

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Sprawdź również

Niezwykłe muzeum sztuki szklanej w Japonii

Niezwykłe muzeum sztuki szklanej w Japonii

Sztuka szklarska kraju kwitnącej wiśni zyskała już światową sławę, dlatego warto odwiedzić niezwykłe muzeum sztuki ...