Witraże Katedry w Trondheim

Witraże Katedry w Trondheim

W centralnej Norwegii, znanej ze swojego chłodu i surowości można podziwiać wspaniałe witraże Katedry w Trondheim.

Budowę pięknej Katedry Nidaros rozpoczął w 1248 roku arcybiskup Sigurd Eindrideson. Jednak proces powstawania świątyni nie miał spokojnego przebiegu. Zanim jeszcze została w całości zbudowana, zdążyła prawie doszczętnie spłonąć w czasie pożaru. Później nadszedł czas długich i żmudnych renowacji oraz ponownej budowy, praktycznie od zera. Ostatnią renowację zakończono w 1969 roku.  Katedrę bogato ozdobiono mnóstwem imponujących rzeźb i obrazów. Ostatnią rzeźbę wstawiono do Katedry w 1983 roku.

Pośród tych wspaniałych ozdób wypełniających wnętrze Katedry znalazło się również miejsce dla witraży. Na północnej stronie kościoła znajduje się wspaniałe dzieło norweskiego architekta i artysty Gabriela Kiellanda. W proces powstania tego witraża  zaangażowanych było wiele innych, znanych w Norwegii i na świecie osób, takich jak Olaf Kolsrud wielki profesor historii Kościoła czy architekt katedralny Olaf Nordhagen.

Wspomniany powyżej witraż ma kształt rozety i został zaprojektowany, tak jak cała Katedra, w stylu gotyckim. Charakterystyczne dla gotyku duże okna pozwalały na pełny przepływ światła do ciemnego wnętrza kościoła. Witraże ubarwiały światło, wypełniając Katedrę całą gamą barw.

Religijne przesłanie zawarte w witrażach pozwalało na poznawanie treści Biblii bez wysiłku jej czytania. Miało to niezwykle istotne znaczenie, ponieważ w czasach powstawania Katedry ani dostęp do Pisma Świętego ani umiejętność czytania nie były tak powszechne jak dzisiaj.

Witraże Katedry w Trondheim to wybitne dzieło norweskich artystów witrażystów.

Wielkie, okrągłe okno witrażowe w Katedrze Nidaros przedstawia scenę Sądu Ostatecznego. W samym środku szklanego okręgu znajduje się czerwony panel, który symbolizuje Chrystusa. Wokół niego, w 16 kawałkach szkła, rozchodzą się złoto – pomarańczowe płomienie, na końcach których znajdują się anioły. Ciepłe kolory płomieni idealnie kontrastują z niebieskim tłem, na którym się znajdują.

Na zewnątrz witraża widnieją anioły z trąbkami, jako wyobrażenie zwiastowania Sądu Ostatecznego. Między nimi artysta umieścił postacie czterech Ewangelistów. W lewym górnym rogu znajduje się Mateusz w postaci anioła z zwojem zapisanego papieru, zaś w prawym, górnym rogu Jan Ewangelista, reprezentowany przez orła. Natomiast na dole, z prawej strony, widnieje wół uosabiający św. Jana, zaś z lewej strony św. Marek w postaci lwa.

Rozetę witrażową w Katedrze Nidaros w Trondheim stworzono z około dziesięciu tysięcy barwionych, szklanych paneli. Została ona okrzyknięta jednym z największych dzieł Gabriela Kiellanda. Zgodnie z zachowanymi zapiskami, dotyczącymi powstania tego witrażu, jego sponsorkami były kobiety z całej Norwegii. Miał to być ich dar dla Katedry, w związku z okrągłą rocznicą śmierci św. Olafa w 1930 roku. Rocznicowa data  pokrywała się z terminem ukończeniem witrażowego dzieła.

Wspaniała witrażowa rozeta nie jest jedynym witrażem w Katedrze Nidaros. Zaraz pod nią  znajduje się dziewięć łukowato zakończonych okien witrażowych z postacią Chrystusa pośrodku oraz postaciami zbawionych ludzi po lewej i skazanych na potępienie po prawej.

Cały kościół wypełniony jest witrażami projektu Kiellanda. Ich rozmieszczenie jest chronologiczne. Od północy znajdują się okna z witrażami przedstawiającymi sceny ze Starego Testamentu. Zostały wykonane na niebieskim tle, co daje wspaniałe efekty, gdy słońce znajduje się w zenicie, kiedy na niebiesko oświetla wnętrze katedry podczas Sumy. Natomiast na zachodzie i w południowej części kościoła,  poza wspomnianą już witrażową rozetą, znajdują się okna ze scenami z Nowego Testamentu. Te wykonane są na czerwonym tle, które potęguje piękno zachodzącego słońca.

Wszystkie wspomniane dzieła witrażowe zostały wykonywane ze szczególną dokładnością. Usytuowanie witraży w miejscach odpowiednio wystawionych na zmieniające się w ciągu dnia światło promieni słonecznych, wymagało od ich twórców niemałych przemyśleń, jednak efekt, który uzyskali dzięki tym zabiegom, zapiera dech w piersiach.

Katedra Nidaros w Norwegii jest miejscem wartym odwiedzenia. Gotycka architektura, ogrom dzieł sztuki, takich jak obrazy, rzeźby oraz unikatowe witraże, zapewnia zwiedzającym moc estetycznych doznań i wprawia w mistyczny zachwyt.

 

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Sprawdź również

Niezwykłe muzeum sztuki szklanej w Japonii

Niezwykłe muzeum sztuki szklanej w Japonii

Sztuka szklarska kraju kwitnącej wiśni zyskała już światową sławę, dlatego warto odwiedzić niezwykłe muzeum sztuki ...