Witraże w kościele św. Wawrzyńca w Norymberdze

Norymberga nazywana bywa miastem kościołów. Jedną z jej najokazalszych i najważniejszych świątyń jest gotycka bazylika pod wezwaniem św. Wawrzyńca, znajdująca się w historycznej części miasta, tuż przy placu nazwanym od imienia tego samego świętego. Budowla sięga swoją historią czasów romańskich. Aktualnie należy do kościoła ewangelickiego. Choć podczas II wojny światowej miasto doświadczyło wielu zniszczeń, we wnętrzu budowli zachowało się wiele dzieł sztuki pochodzących w dużej mierze z XIV-XVI wieku. Ich fundatorami byli bogaci mieszczanie, władcy oraz duchowni, a wykonawcami najznakomitsi artyści tamtych czasów, pośród których wymienić można m.in. Wita Stwosza. Wśród cennych zabytków sztuki sakralnej zachowała się ciekawa kolekcja XV-wiecznych witraży. Składa się na nią siedem sporych rozmiarów okien.

Ogromne okno we wschodniej części prezbiterium wypełnia okazały witraż przedstawiający cesarza Fryderyka III Habsburga z małżonką Eleonorą w otoczeniu rodziny. Na witrażu przedstawiono również herby ziem należących wtedy do dynastii Habsburskiej. W górnej części okna widoczne są sceny z życia cesarza Konstantyna Wielkiego. Witraż ten, nazywany cesarskim pochodzi z lat 1476-77, a jego projektantem był Michael Wolgemut.

Witraż Knorra upamiętnia jednego z proboszczów kościoła św. Wawrzyńca, Petrusa Knorra. Jego postać ukazano w dolnej części okna. Towarzyszą mu przedstawienia pary cesarskiej Henryka i Kunegundy oraz święci męczennicy Szczepan i Wawrzyniec.

Innego proboszcza, Konrada Konhofera również upamiętniono w witrażu, w otoczeniu św. Wawrzyńca, Sebalda, Deocarusa, a także czterech Doktorów Kościoła. Na witrażu ukazano również żywot świętej Katarzyny Aleksandryjskiej.

Kolejny witraż został ufundowany przez Sebalda i Piotra Rieterów. Okno było ich podziękowaniem za pielgrzymkę do Ziemi Świętej, która odbyli w 1479 roku. Fundatorzy byli również pomysłodawcami programu ikonograficznego, na który składają się sceny z historii Mojżesza.

Witraż będący fundacją Petera Wolckammera pochodzi z 1480 roku. Fundatora przedstawiono ze świętymi Jerzym i Sebastianem. W górnej części widoczny jest Chrystus jako Vir Dolorum. Uzupełnieniem kompozycji jest Drzewo Jessego.

W nawie południowej znajdują się dwa okna zaprojektowane przez Albrechta Dürera i jego uczniów. Zostały one wykonane około 1506 roku. Witraż Löffelholzów ukazuje sceny Zwiastowania, Bożego Narodzenia i Pokłon Trzech Króli. Na witrażu Schmidtmayerów przedstawiono żywot św. Wawrzyńca. Oba okna uzupełnione zostały herbami rodów.

Odpowiedz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Sprawdź również

Okna cesarskie w katedrze w Strasburgu

Katedra w Strasburgu nosząca wezwanie Najświętszej Marii Panny, to najważniejsza świątynia miasta, a także ważny ...